Judocy z AWFiS pokazali klasę na Akademickich Mistrzostwach Polski
Judocy z AWFiS pokazali klasę na Akademickich Mistrzostwach Polski
Judocy z Akademii Wychowania i Fizycznego i Sportu Gdańsku pokazali wspaniałą kondycję podczas Mistrzostw Polski w judo. Podczas zawodów w Pile w rozgrywce wzięli udział przedstawiciele 41 uczelni. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli właśnie zawodnicy z Gdańska. Pokonali oni nawet zawodników z Warszawy, którzy zwyciężyli w ubiegłorocznej edycji. Nie zabrakło też rywalizacji idywidualnej, gdzie posypały się medale. Złoty medal trafił do Karoliny Miler i Juli Jaśkiewicz, a ze srebrnymi wrócili Jakub Biedrzycki i Dominik Majowski.
Judo w Polsce
Judo w Polsce ma się całkiem dobrze i zaświadczyć o tym może Polski Związek Judo, który zrzesza zawodników i trenerów. Związek ten powstał w 1957 roku, a założyły go kluby WKS Legia Warszawa, AZS Kraków oraz AZS-AWF. Zarejestrowano go w 2002 roku, a jego prezesem jest obecnie Jacek Zawadka. Od 1960 roku związek ten należy do Między Narodowej Federacji Judo oraz Europejskiej Federacji Judo. Organizował on już trzy razy mistrzostwa Europy Seniorów, z którym pierwszym były mistrzostwa w Gdańsku (1994 r.). Pozostałe wydarzenia to mistrzostwa we Wrocławiu (2000 r.) oraz w Warszawie (2017 r.)
Sport ten nie ma aż tak wielu miłośników jak piłka nożna czy siatkówka, ale nadal jest bardzo popularną formą samoobrony. Wiele osób zapisuje się na treningi nie ze względu na jego sportowe walory, a właśnie na zastosowanie samoobronne. I trzeba przyznać, że do tego judo nadaje się świetnie, gdyż judocy potrafią obronić się przed każdym napastnikiem. Równie popularne w tej kwestii w Polsce jest karate.
Judocy czyli zawodnicy bardzo ciekawego sportu
Judo jest sztuką walki, która powstała w Japonii. Ma swoje korzenie w jujutsu, a wkrótce stało się także częścią treningu moralnego oraz samoobrony. W sporcie tym mamy kilka stopni uczniowskich (kyu) oraz mistrzowskich (dan). Zawodnicy noszą tak zwane judogi, składające się ze spodni zwanych zubon, górnej części zwanej uwagą i pasa o nazwie obi. Pierwszy taki strój opracowano w Kōdōkanie, a jego pierwotna nazwa brzmiała keikogi (dosł. ubranie do ćwiczeń). Klasycznym materiałem tego stroju jest bawełna, co nie różni go od przeciętnego ubrania, jakie na sobie nosimy.