Funkcjonariusze z Pruszcza wzięli udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

Funkcjonariusze z Pruszcza wzięli udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

Funkcjonariusze z Pruszcza stworzyli filmy edukacyjne dla Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Funkcjonariusze z Pruszcza angażują się w działalność edukacyjną. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbyła się w dniach od 16 do 22 września. Wzięli w nim udział między innymi policjanci z Pruszcza Gdańskiego, którzy zaangażowali się w tworzenie filmów edukacyjnych. Treścią tych nagrań było udzielanie pierwszej pomocy a także a bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Edukacja sposobem prewencji

W jaki sposób dbać o ruch drogowy? Oczywiście jednym ze sposobów jest kontrolowanie ulic i wypisywanie mandatów tym, którzy łamią przepisy. Czy jest to najbardziej skuteczna metoda? Raczej nie, ponieważ konieczność wypisania mandatu wiąże się z faktem, że ktoś te przepisy jednak już złamał. Oznacza to, że jednak nie każdy trzyma się powszechnie przyjmowanych norm dotyczących bezpieczeństwa. A zatem jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom na drodze?

Na pewno odpowiednia edukacja jest jednym z kluczowym sposobów na radzenie sobie z tymi problemami. Między innymi dotyczy ona tworzenia edukacyjnych materiałów, które trafią do każdego. Mogą one istnieć w formie materiałów wideo, jak te które przygotowali policjanci z Pruszcza Gdańskiego we współpracy z gminą.

Ekologiczne formy mobilności

W tym roku w wydarzeniu postawiono bardzo wyraźny akcent na ekologiczne formy mobilności. Chodzi o takie poruszanie się, które jest jak najmniej szkodliwe dla naszej planety. Wiemy przecież, że samochody emitują bardzo dużo spalin groźnych dla wielu organizmów, żyjących na naszej planecie – w tym nas. Możemy redukować emisję tych spalin poprzez wybieranie innych środków transportu.

Chyba oczywistym jest, że najbardziej ekologiczna będzie piesza wędrówka na równi z rowerem i hulajnogą. Chyba że mówimy o hulajnodze elektrycznej, która  również wymaga zużycia energii. Póki co naszym głównym źródłem energii jest węgiel, więc te elektryczne pojazdy też mają co nie co na sumieniu. Mimo to są one wciąż lepszą opcją niż samochody napędzane tradycyjnym silnikiem. Zachęca się także korzystać z transportu zbiorowego. Nawet jeżeli emituje spaliny, to wciąż wychodzi to bardziej ekologicznie niż gdyby każdy z pasażerów miał samodzielnie je emitować swoim samochodem.