Elektrownia Wodna Straszyn

Elektrownia Wodna Straszyn

Elektrownia Wodna Straszyn

Jezioro Straszyńskie wiąże się nie tylko z pięknymi widokami, ale również ciekawymi lasami oraz wodą, która ciągnie się na duże odległości. To również miejsce na którym można znaleźć Elektrownię Wodną Straszyn. Powstała ona w 1910 roku, czyli jest pierwszą, która znalazła się na rzece. W przeciągu kilkunastu kolejnych lat powstało ich oczywiście więcej, jednakże prezentowana elektrownia to historia sama w sobie. Wybudowano ją na skutek decyzji Rady Powiatu Gdańsk Wyżyny. Jej podstawowe zadanie polegało na ochronie miasta przed powodziami, które doskwierały przede wszystkim w trakcie wiosny.  Elektrownia odgrywała też istotną rolę w trakcie wojny. Jeszcze zanim Polska odzyskała wolność, Niemcy zrobili wszystko, żeby w budowli pozostawić jak najwięcej szkód. Oprócz tego ukradli dużą część wyposażenia. Polacy poradzili sobie jednak z tą sytuacją i część narzędzi odzyskali, a inne własnoręcznie odbudowali. Od 1945 wykorzystywano ją do podawania napięcia do gdańskiej sieci tramwajowej.

Mimo bujnej oraz intensywnej historii elektrownia pracuje cały czas. Chodzi przede wszystkim o hydrozespoły, które znalazły się tam w pierwszej kolejności. To one umożliwiają pracę całego budynku i stanowią najbardziej pożądany element.

Dalsza historia elektrowni

Kiedy wziąć pod uwagę lata 70, to właśnie tutaj odpoczywano. Był to ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny przeznaczony dla osób zamieszkujących Gdańsk oraz jego okolice. Nie spełnia on już dłużej takiej roli, a to ze względu na to, że znajduje się w strefie ochrony. Obiekty hydrotechniczne pozostają do względu jedynie w sieci. Niektórych napełnia to smutkiem, jednakże taka decyzja zapadła odgórnie i trzeba się do niej po prostu dostosować.

Wycieczkę w okolice jeziora oraz elektrowni można rozpocząć w dowolnym momencie. Zimą widoki zapierają dech w piersiach, a latem z kolei można urządzić piknik czy posilić się na trawie. Okres wiosenny sprawdzi się jednak najlepiej, gdyż nie jest wtedy ani zbyt zimno, ale tez nie można narzekać na upał lejący się z nieba. Aktywny wypoczynek doskonale sprawdza się dla wszystkich, którzy pragną zachować zdrowie oraz dobrą kondycję. Przedstawiane tereny na pewno należą do jednych z nich. Jeśli więc i Tobie brak wakacyjnych planów, koniecznie udaj się na odpoczynek tego typu, który na zawsze pozostanie w pamięci.