W środę odbędzie się pogrzeb ks. Zbigniewa Zachary

W środę odbędzie się pogrzeb ks. Zbigniewa Zachary

W środę odbędzie się pogrzeb ks. Zbigniewa Zachary

Pogrzeb ks. Zbigniewa Zachary odbędzie się w najbliższą środę (26 maja). Mówimy tu o kapelanie szpitala św. Wojciecha, który odszedł w wieku 62 lat. Zajmował się on pomocą chorym w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, między innymi udzielając im sakramentów.  Zarówno personel szpitala, jak i chorzy bardzo cenili sobie obecność ks. Zbigniewa. Wielu osobom z pewnością będzie go brakować, ale mogą pożegnać go podczas uroczystości pogrzebowej. Zachęcamy także, aby dzień wcześniej wziąć udział w mszy w tej intencji o godzinie 18:00.

Kapelan szpitalny – kto to?

Ks. Zbigniew Zachary był kapelanem szpitalnym, ale co to w ogóle znaczy? Słowo kapelan może brzmieć nieco archaicznie, niektórym pewnie będzie się kojarzyć z dawnymi czasami, gdzie bardzo szanowano chociażby kapelanów wojskowych. Takim przecież był ks. Ignacy Skorupka znany ze swojej odwagi w czasie wojny z Bolszewikami. Kapelan szpitalny też w pewnym sensie jest na wojnie, a o co walczy?

Dla wiernych taka osoba ma bardzo duże znaczenie ze względu na udzielanie sakramentów. Każdy chory, leżący w szpitalu może się u niego wyspowiadać oraz przyjąć Komunię Świętą. Nie oznacza to, że jest to jego jedyna rola. Owszem, dla wierzących sakramenty są najważniejsze, ale potrzebują także wsparcia drugiego człowieka. Ksiądz nie zastąpi psychologa i wcale nie próbuje. Czym innym jest wsparcie psychologiczne, a czym innym duchowe, a tego drugiego kapelani szpitalni mogą udzielać nawet osobom niewierzącym.