Kanał Raduni – obowiązkowa atrakcja w Trójmieście

Kanał Raduni – obowiązkowa atrakcja w Trójmieście

Kanał Raduni – obowiązkowa atrakcja w Trójmieście

Kanał Raduni odgrywa bardzo ważną rolę w mieście, a wręcz nie sposób wyobrazić sobie Gdańska bez niego. Jego podstawowe zadanie polega na dostarczaniu świeżej oraz pitnej wody do miasta. Z kolei woda ta odpowiada za napędzanie młyna i nawadnianie fos. Już od XIV wieku Kanał Raduni odgrywa bardzo ważne zadanie w panoramie miasta, dlatego Gdańsk bez niego nie istnieje. Warto więc dowiedzieć się jaka jest jego trasa oraz dokąd może zaprowadzić.

Kanał rozpoczyna się w Starej Raduni w Pruszczu w niedalekiej odległości od Faktorii. W dawnych czasach funkcjonował on pod nazwą Kanału Młyńskiego, a jego twórcy to Krzyżacy. Budowa kanału miała miejsce w XIV wieku, a jego długość wynosi 13,5 km.

W Pruszczu następuje dołączenie do kanału wody pochodzącej z potoku Rotmanka. W dalszej kolejności kieruje się on w stronę Świętego Wojciecha. Przez 3 kilometry biegnie on równolegle do rzeki znanej pod nazwą Radunia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kanału?

Kanał przepływa przez Orunię oraz Śródmieście. Bardzo ciekawe jest to, że kiedy wziąć pod uwagę Węzeł Grodecki, kanał nie jest widoczny dla ludzi, gdyż znajduje się pod ziemią. Można go znów podziwiać w pobliżu Forum Gdańsk. Koryto kanału to oś Forum. W galerii handlowej można zauważyć ślady kanału, przede wszystkim na wyższym piętrze. Na poziomie niższy wody zostały skutecznie schowane. Widoczny jest on dopiero w bliskiej odległości od Targu Rakowego, a dokładniej mówiąc chodzi o Kunszt Wodny.

Zamknięte koryto kanału zaczyna się ponownie tuż przed Huciskiem, gdyż wody kierują się pod Stary Żak oraz ul. Wały Jagiellońskie. To właśnie tutaj woda skręca na wschód. Trzeba dotrzeć do Prokuratury Okręgowej, żeby ponownie zobaczyć kanał. Znajduje się on wzdłuż ul. Na Piaskach. W dalszej kolejności biegnie pod Mostem Miłości oraz pod ul. Wielkie Młyny. W tym miejscu następuje rozwidlenie, dzięki któremu otrzymujemy Wyspę Wielkiego Młyna. To w tym miejscu podziwia się Wielki Młyn, Mały Młyn oraz Dom Cechu Młynarzy.

W dalszej kolejności kanał biegnie na południowy zachód. Tuż obok niego widoczne jest Muzeum II Wojny Światowej. To z tego miejsca wpada do Motławy, odbywa się to na wysokości ul. Wapienniczej.

Kanał stanowi stały element miasta, dlatego warto go podziwiać razem z innymi turystami oraz mieszkańcami miasta.