Faktoria – tego miejsca nie można pominąć

Faktoria – tego miejsca nie można pominąć

Faktoria – tego miejsca nie można pominąć

W dawnych czasach Pruszcz Gdański mieścił się nad jeziorem lagunowym. To właśnie, dzięki niemu łączono się z morzem. To właśnie tutaj miało miejsce połączenie ostatecznych punktów na szlaku stanowiącym miejsce spotkania bursztynowego wybrzeża Bałtyku z obszarami Cesarstwa Rzymskiego. Jako, że kiedyś miejsce to znajdowało się nad jeziorem, wiązało się to z całym szeregiem zalet. Przede wszystkim umożliwiało bezustanny rozwój handlu. Kolejną zaletą jest fakt, że osoby zamieszkujące te regiony mogły zakosztować oryginalnych i egzotycznych owoców, których nigdy wcześniej nie mieli w ustach. Rozwój osadnictwa powiązano także z nizinnym ukształtowaniem terenu. Warto też wspomnieć o żyznych glebach znajdujących się na pograniczu Żuław Wiślanych z Pobrzeżem Wschodniopomorskim.

Rola handlu w tym obszarze

Prezentowany obszar odgrywał kiedyś bardzo ważną rolę. Na potwierdzenie tego faktu służą relikty zabudowy, a także nekropolie, które pokazują, że gospodarkę w dawnych czasach rozwinięto do naprawdę wysokiego poziomu. To właśnie tutaj oraz w najbliższej okolicy miał miejsce handel prowincjonalny oraz dalekosiężny. Oprócz tego mamy informację, że na obszarach tych mieszkało bardzo dużo ludzi (wskazują na to gęsto zapełnione cmentarzyska). Omawiane miejsce było nie tylko gęsto zaludnione, ale do tego zamożne. Osoby tu mieszkające posiadały cenne towary oraz przedmioty, które pochodziły z Imperium Romanum. Groby również wyposażano bardzo dobrze, to kolejny czynnik pokazujący, że ludzie zamieszkujący kiedyś te tereny nie należeli do biednych.

Pruszcz również ucierpiał w trakcie II wojny światowej. W związku z nią nie możemy podziwiać wielu pamiątek oraz przedmiotów, które znaleziono w trakcie badań archeologicznych. Badania po wojnie ruszyły w zdwojonym tempie, jednakże utraconych rzeczy nie udało się już odzyskać.

Długa historia

Warto mieć na uwadze, że wojna zniszczyła Faktorię, jednakże ludzie nie poddali się zniszczeniom i sprawnie oraz szybko odtworzyli omawianą nieruchomość. Powstał wtedy również Międzynarodowy Szlak Bursztynowy, który obrazuje wpływy rzymskie w tym miejscu. Faktoria odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko dla Gdańska, ale również dla całego naszego kraju. Ogromna ilość turystów z całego świata decyduje się odwiedzić Polskę i Morze Bałtyckie tylko ze względu na prezentowane atrakcje.

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że w skład Faktorii zalicza się Chatę Wodza – ekspozycję muzealną i Halę Targową. To właśnie w Hali mają miejsce spotkania z żywą archeologią. Występuje też Chata Bursztyniarza oraz Chata Kowala. W ostatnich dwóch miejscach nowe technologie łączą się z bogactwem zabytków archeologicznych. Nie sposób nie wspomnieć o bursztynowych eksponatach, które stanowią piękny dodatek do wyjątkowej całości. W jednym miejscu zebrano ciekawą historię oraz interesujące eksponaty. Jednocześnie można tutaj odpocząć i zrelaksować się zarówno w trakcie zwiedzania, jak i po jego zakończeniu.