Jezioro Straszyńskie – idealne miejsce na wycieczkę

Jezioro Straszyńskie – idealne miejsce na wycieczkę

Jezioro Straszyńskie – idealne miejsce na wycieczkę

Jezioro Straszyńskie oferuje wiele atrakcji dla osób, które go odwiedzają. Oprócz zalet związanych z samym jeziorem, do dyspozycji zwiedzających pozostają też lasy, piękne widoki oraz polanki. W związku z tym, że to miejsce pozostaje w cieniu Jeziora Otomińskiego, nie zmagamy się tam z tłumami, stąd można spokojnie czerpać przyjemność z przebywania na wolnym powietrzu.

Jezioro Straszyńskie to zbiornik retencyjny, a także woda pitna przeznaczona dla wybranych dzielnic miasta (znajdujących się na południu Gdańska). Oprócz tego jezioro mieści się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Raduni. W związku z tym na próżno szukać w tym miejscu plażowiczów czy osób kąpiących się w wodzie. Jest to zakazane. Jest to jednak idealne miejsce dla wszystkich, którzy cenią piesze wędrówki oraz aktywną rekreację. W lasach znajdują się ścieżki idealne zarówno do pieszych wędrówek, jak i jazdy na rowerze. Brzeg rzeki jest bardzo ciekawy, a każdy kto znalazł się tam chociaż raz będzie miał ochotę powrócić. Na omawianym obszarze występuje wiele niewielkich zatoczek oraz zakamarków, które stanowią idealną lokalizację na przerwę śniadaniową bądź przekąskę.

Dodatkowe informacje

Jezioro Straszyńskie wzbogaca rzeka Radunia. Mowa o popularnej kaszubskiej rzece na której cały czas pracują elektrownie wodne. Wybrane z nich zalicza się do interesujących zabytków hydrotechnicznych, które przypadają na XX wiek.

W trakcie zwiedzania można udać się chociażby do Elektrowni Wodnej Bielkowo. Powstała ona w 1925 roku i była 4 elektrownią wodną w tym mieście. Elektrownia to niezwykle istotne miejsce, które odegrało bardzo ważną rolę w trakcie walk wyzwoleńczych. Miały one miejsce w 1945 roku. W środku budynku znajdowało się stanowisko ogniowego oraz obserwacyjne, które umożliwiały obronę Niemców. Przy pomocy rurociągu transportowano zaopatrzenie. Przedstawiana elektrownia została zniszczona w trakcie II wojny światowej. Największe straty zauważono przy urządzeniach, które nie nadawały się już dłużej do użytku. Jak dobrze, że większość maszyn znalazła się we wsiach rozmieszczonych w pobliżu jeszcze zanim nastąpiły niszczące działania. Miejscowa ludność okazała się bardzo przydatna w trakcie ich odszukiwana. Kiedy wojna zakończyła się, elektrownia wróciła do pracy, a miało to miejsce 15 listopada 1945 roku. W trakcie tworzenia elektrowni skupiono się na wszystkich detalach, dlatego używa się jej nawet w dzisiejszych czasach.