Top najciekawszych atrakcji w Pruszczu Gdańskim – o czym musisz wiedzieć? 

Top najciekawszych atrakcji w Pruszczu Gdańskim – o czym musisz wiedzieć? 

Pruszcz Gdański to nadal niesłusznie dla wielu osób niewielkie miasto żyjące w cieniu Trójmiasta. Część turystów nie docenia bogactwa niesamowitych atrakcji, które czekają tu na zwiedzających. To miejsce z niesamowitą historią, która doskonale łączy się ze współczesnością. Z roku na rok miasto prężnie się rozwija, pojawiają się nowe atrakcje dla dzieci. Pruszcz staje się ciekawą alternatywą dla klasycznych wakacji, pozwala spędzić czas aktywnie, odkrywając skrywane tajemnice regionu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, które powinny pomóc zaplanować fantastyczną wycieczkę dla całej rodziny!

Pruszcz Gdański – podstawowe informacje

Pruszcz Gdański to około dwudziestopięciotysięczne miasto położone nad rzeką Radunią. Historia tego miejsca jest ściśle połączona z tradycją osadniczą, która sięga ponad dwóch i pół tysiąca lat. Źródła archeologiczne mówią, że przed obecnym ukształtowaniem się obszaru delty Wisły, na terenie współczesnego Pruszcza mieścił się port ówczesnego ujścia rzeki do znacznie głębiej wchodzącej wtedy w ląd zatoki Gdańskiej. Pruszcz był ważnym punktem na mapie handlowej Europy. Znaleziska z badań świadczą o tym, że miasto było częścią tak zwanego szlaku bursztynowego, który biegł od północno-wschodnich Włoch, przez Wiedeń, Brno, Wrocław aż nad Bałtyk do Pruszcza Gdańskiego. To miasto o niesamowicie złożonej historii traktów handlowych, rozwoju przemysłowego i zmian społeczno-kulturowych. Obecnie turyści chętnie odwiedzają przede wszystkim Faktorię, czyli zrekonstruowaną osadę z czasów rzymskich. Był to niegdyś przystanek na wspomnianym już szlaku bursztynowym. Teren obecnie leży w obrębach Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego, który oferuje zwiedzającym liczne atrakcje kulturalne oraz rozrywkowe.  To tylko niektóre z ciekawych atrakcji turystycznych. Pruszcz oferuje znacznie więcej, dlatego warto przed wyjazdem dokładnie zaplanować miejsca, które chcemy zwiedzić.

Jak dojechać?

Do Pruszcza Gdańskiego najłatwiej dostać się samochodem, zjeżdżając z drogi ekspresowej numer 75 lub trasą alternatywną – drogą ekspresową numer 77. Miasto mieści się jedynie 10 kilometrów od Gdańska, dzięki czemu można pozwolić sobie na jednodniową wycieczkę do Trójmiasta. Dla osób niezmotoryzowanych są także inne opcje transportu. W Pruszczu znajduje się stacja PKP, dlatego stosunkowo łatwo można dostać się tam pociągiem z większości miast Polski. W samym mieście dobrze działa komunikacja miejska, a autobusem można dostać się w niemalże każdy zakątek Pruszcza Gdańskiego.

Kiedy najlepiej się wybrać?

Oczywiście największą popularnością, podobnie jak inne nadbałtyckie miejscowości, Pruszcz Gdański cieszy się w sezonie wakacyjnym. Od czerwca do końca sierpnia w mieście pojawiają się turyści, ciekawi lokalnych atrakcji. Wówczas pogoda zdecydowanie sprzyja wycieczkom rowerowym, spokojnym spacerom oraz błogiemu odpoczynkowi na łonie natury. Warto jednak jeżeli to tylko możliwe, rozważyć też przyjazd poza sezonem. Szczególnie atrakcyjny jest wrzesień, który bywa jeszcze ciepły i przyjemny, choć bez tak dużej ilości zwiedzających. Wtedy można liczyć na ciszę i spokój, a także często niższe ceny. Na szczęście liczne atrakcje w Pruszczu sprawiają, że nikt nie będzie się tu nudził!

Jak zaplanować czas w Pruszczu Gdańskim? Pomysły na aktywne wakacje!

Pruszcz Gdański kojarzy się oczywiście z nadmorskim wypoczynkiem. Warto pamiętać jednak, że miasto nie ma bezpośrednio dostępu do morza – najbliższa plaża jest oddalona o około 20 kilometrów. Oczywiście łatwo można dojechać tam samochodem lub sprawnie działająca komunikacją miejską. Pomimo tego atrakcje Pruszcza pozytywnie zaskakują nawet najbardziej wybrednych turystów. Na wczasowiczów czeka mnóstwo aktywności, które zachęcają do spędzania wolnego czasu na wypoczynku na świeżym powietrzu. Liczne trasy rowerowe oraz piękne ścieżki do spacerów to coś, co zdecydowanie można wykorzystać. Wycieczkę warto połączyć z objazdem po okolicznym regionie. To doskonała okazja, żeby zwiedzić także tętniące życiem Trójmiasto, zabytkowy Malbork lub wybrać się na dłużej na Mierzeję Wiślaną! Wiele osób zakochuje się w tym niezwykłym regionie, łączącym przeszłość z teraźniejszością, okraszonymi zachwycającymi nadmorskimi krajobrazami.

Pruszcz atrakcje dla dzieci – top 3 najlepszych miejsc!

Miasto nieopodal Gdańska to chętnie wybierany przez rodziny cel podróży ze względu na liczne atrakcje dla dzieci. Pruszcz oferuje unikalne w skali całego kraju centrum Faktorii Handlowej, nazywana także Międzynarodowym Bałtyckim Parkiem Kulturowym. W tym miejscu najmłodsi wraz z opiekunami mogą zagłębić się w fascynującą historię miejscowej ludności. Turyści chętnie odwiedzają także powracający do tradycji Skansen Żuławski Maszyn Rolniczych. Na dzieci czekają także liczne place zabaw i bawialnie, między innymi Park Krainy Polodowcowej.

Faktoria Handlowa

Faktoria to niesamowity obiekt, łączący nowe technologie z bogatą historią bursztynów. Zespół pasjonatów i specjalistów odbudował osiedle z okresu wpływów rzymskich na tereny obecnego Pruszcza Gdańskiego. To miejsce, w którym zwiedzający mogą odkryć archeologiczne znaleziska z tego regionu sprzed ponad 2000 lat! Jednak przede wszystkim Faktoria Handlowa to wystawa interaktywna, liczne warsztaty i imprezy towarzyszące. Turyści cenią zwłaszcza lekcje żywej historii dla dzieci oraz zwiedzanie terenu z kajaków (tak zwane „zwiedzanie z wody”). To fantastyczna przestrzeń, gdzie można przyjemnie spędzić czas z całą rodziną w otoczeniu przyrody, w ogóle się nie nudząc.

W skład Faktorii wchodzi:

  • Chata Wodza

Z zewnątrz przypomina drewniany domek, wzorowany na budynkach z czasów rzymskich. Jednak w środku turyści mogą znaleźć nowoczesne pomoce technologiczne, dzięki którym zwiedzający zapoznają się z niedawnymi odkryciami archeologicznymi z okolic Pruszcza Gdańskiego.

  • Chata Bursztyniarza

To rekonstrukcja warsztatu pracy rzemieślnika, wykonującego wyrobi z bursztynu, charakterystycznego dla tego regionu.

  • Hala Targowa

Przestrzeń, gdzie dzieci i młodzież biorą udział w lekcjach żywej historii. Przy multimedialnych stanowiskach z wykorzystaniem czekających na turystów strojach z minionych epok można zapoznać się ze szczegółami życia zwykłych ludzi w czasach rzymskich.

  • Chata Kowala

To wierna rekonstrukcja mieszkania kowala i kuźni. Umiejscowiono w niej nawet narzędzia do obróbki żelaza, ukazując kulisy takiej pracy.

Bilet normalny kosztuje 9 zł, bilet ulgowy – 6 zł. Bilet rodzinny do 4 osób to wydatek 20 zł. Dla zainteresowanych istnieje możliwość wykupienia zwiedzania z przewodnikiem dla grupy do 30 osób – to wówczas kosztu 180 zł. Faktoria Handlowa znajduje się w Pruszczu Gdańskim przy ulicy Zastawnej, wjazd jest od ulicy Grunwaldzkiej.

Skansen Żuławski Maszyn Rolniczych

Dzięki dofinansowaniu ze strony Urzędu Marszałkowskiego kilka lat temu w oddalonym od Pruszcza Gdańskiego o zaledwie 6 kilometrów Mokrym Dworze powstał nietypowy Skansen Żuławski Maszyn Rolniczych. Wszystko mogło zaistnieć dzięki działaniom Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Pruszcz Gd. Wyjątkowe eksponaty takie jak snopowiązałka McCormick z 1903 roku czy pług obrotowy zaprzęgany w konia zgromadzono z pomocą mieszkańców gminy. Wykonano tradycyjną metodą nawet miniaturę stodoły żuławskiej bez użycia ani jednego gwoździa. Na terenie skansenu często odbywają się przedstawienia teatralne, podczas których publiczność ma niebywałą okazję obejrzeć spektakl siedząc na snopkach siana.

Park Krainy Polodowcowej

Park Krainy Polodowcowej to fantastyczne miejsce szalonej zabawy, stworzone specjalne z myślą o dzieciach. Zarówno mieszkańcy Pruszcza, jak i turyści chętnie odwiedzają ten plac zabaw ze względu na przystosowaną do potrzeb rodzin infrastrukturę. Są tu komfortowe ławeczki, a dzieci mają dostęp do świetnych atrakcji. Zjeżdżalnie i huśtawki mają nietypowe kształty i przypominają prawdziwe dinozaury! Na dzieci czekają liczne naturalne przeszkody z drewna, wydrążone tunele i wiele innych niesamowitych atrakcji. Pruszcz prężnie się rozwija i dba o udostępnianie przyjaznych przestrzeni dla rodzin. Cały teren został oddany do użytku zaledwie kilka lat temu. Zagospodarowano zieleń wokół planu zabaw, dzięki czemu to także lubiane miejsce na spokojne spacery. Kilkanaście minut drogi pieszo mieści się Ostoja Dzikich Ptaków i Gryzoni, co może być dodatkowym urozmaiceniem ciekawego dnia spędzonego latem na świeżym powietrzu.

Pruszcz i okolice: atrakcje oraz miejsca, które warto znać

Planując wakacje na tydzień, można też śmiało wybrać się poza sam Pruszcz. Atrakcje turystyczne czekają na zwiedzających w całym regionie wokół Trójmiasta. Dzięki licznym dofinansowaniom oraz programom unijnym wiele miejsc dynamicznie się rozwija, a zabytki są utrzymywane w bardzo dobrym stanie. Wystawy czy tablice informacyjne stają się bardziej interaktywne, dzięki czemu przyciągają uwagę odbiorcy i więcej możemy zapamiętać cennych faktów z historii regionu.

Westerplatte

To niezwykle ważne miejsce, które zapisało się w losach Polski, Europy i świata. To właśnie tam rozpoczęła się II wojna światowa. O godzinie 4.45 niemieckie wojska dokonały najazdu na Westerplatte. Półwysep urósł do rangi symbolu dzięki bohaterskiej walce, na którą oprawcy nie byli przygotowani. Westerplatte broniło się prawie tydzień, a do tej pory kojarzy się z bohaterstwem i patriotyzmem. Choć obecnie ten teren nie jest duży, to zachowało się wiele cennych pamiątek z okresu wojny. Dzięki wielu pracom konserwatorskim oraz projektom dbających o ochronę dziedzictwa narodowego udało się zachować pamięć o tym miejscu i podkreślić jego rangę w historii.

Dla zwiedzających przygotowano specjalną ścieżkę dydaktyczną, która wiedzie między dawnymi fortami, okopami, składami broni oraz koszarami. To wszystko miejsca usłane krwią bohaterów, broniących swojej ziemi. Aby lepiej oddać charakter miejsca, rozmieszczono tablice, które dokładnie opisują dawny wygląd konkretnych miejsc i ich funkcje. Ścieżka prowadzi pod Pomnik Obrońców Wybrzeża. Z tego punktu doskonale widać znane hasło, przyświecające temu miejscu – „Nigdy więcej wojny”. Pod Westerplatte najlepiej dostać się komunikacją miejską z Gdańska.

Zbiornik Wody Stara Orunia

W odległości 8 kilometrów od Pruszcza Gdańskiego znajduje się unikalne w skali całej polski siedlisko nietoperzy. To największe siedlisko w całym województwie pomorskim. W Zbiorniku Orunia można spotkać między innymi nocki rude, nocki Natterera, nocki duże, a także inne stosunkowo rzadkie okazy. Zbiornik złożony jest z 11 naw, które spoczywają na łukach 8 arkad. Zwiedzanie siedliska odbywa się w dość kameralnych grupach liczących maksymalnie 15 osób, zawsze obowiązkowo z przewodnikiem, który opowiada ciekawe informacje z życia tych fascynujących zwierząt.

Wycieczka trwa każdorazowo około 40 minut. Ze względu na okres zimowania nietoperzy Zbiornik Wody Stara Orunia można oglądać jedynie do połowy sierpnia. Wizyty odbywają się w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele o pełnych godzinach od 11:00 do 17:00. Nie każdy wie, że na tym terenie odkryto zakopaną kapsułę czasu, która obecnie jest elementem wystawy, udostępnionej zwiedzającym. Z racji niedużej odległości od Pruszcza można przeznaczyć cały dzień na dłuższy spacer po malowniczej okolicy, zakończony zwiedzaniem Zbiornika Wody Stara Orunia. Powrót można zaplanować regularnie kursującymi autobusami komunikacji miejskiej.

To z pewnością tylko niektóre z niesamowitych miejsc, jakie skrywa region Pruszcza. Atrakcje zachęcają turystów z całej Polski do zwiedzania tych bogatych w historię terenów. Z pewnością spodoba się tu osobom, które szukają nieco cichszych i spokojniejszych miejsc do letniego wypoczynku. Jesteśmy przekonani, że Pruszcz będzie do tego odpowiedni.