Ciekawe zabytki Pruszcza

Ciekawe zabytki Pruszcza

Pruszcz Gdański to stolica powiatu gdańskiego, położona w województwie pomorskim nad rzeką Radunią. Wiele turystów wybierając się w okolice Pomorza, omija Pruszcz, nie wiedząc, że na terenie miasta również znajdują się liczne ciekawe zabytki. Pruszcz należy do aglomeracji trójmiejskiej, ponieważ przylega do Gdańska od południowej strony. Warto zatem odwiedzić to miasto jadąc lub wracając z Gdańska. Pruszcz istnieje już od ponad 25 tysięcy lat, a pierwsze osadnictwo na terenie miasta rozpoczęło się prawie trzy tysiące lat temu. Według opowieści to właśnie na terenie Pruszcza Gdańskiego znajdował się port u wczesnego ujścia rzeki Wisły do o wiele większej zatoki, które w przyszłości została nazwana Zatoką Gdańską. Jakie zabytki w Pruszczu czekają na Ciebie na terenie miasta? Oto kilka z nich.

Szlak bursztynowy a miasto Pruszcz – zabytki związane z tradycją

Ciekawym faktem na temat miejscowości Pruszcz jest jego związek z tzw. szlakiem bursztynowym. Świadczą o tym wszelkie znaleziska na terenie miasta i okolicy takie jak artefakty wielokulturowe, które wskazują na obecność w Pruszczu kupców ze strefy śródziemnomorskiej oraz ich zabytki. Pruszcz to miasto, w którym tradycja szlaku bursztynowego spotyka się z czasem teraźniejszym. Za czasów starożytności na terenie miasta powstał ważny obiekt handlowy zwany „faktorią”. W związku z jego lokalizacją, która obejmowała szlaki lądowe oraz morskie, liczni kupcy śródziemnomorscy przybywali do obecnego Pruszcza Gdańskiego, aby zaopatrzyć się w cenny towar. 

Niezwykły rozwój faktorii w mieście Pruszcz – zabytki na terenie ośrodka handlowego

Najbardziej popularnym produktem ośrodka były surowe bryły bursztynu. Faktoria w Pruszczu bardzo prężnie się rozwijała i szybko uzyskała miano ekonomicznego centrum skupiska osadniczego. Miejsce to obejmowało miasto Tczew, Gdańsk oraz całe Pomorze Wschodnie. Najwięcej wówczas wyrobów z bursztynu powstało właśnie na terenie miasta Pruszcz. Zabytki wykonane z tego minerału sprawiły, że na terenie faktorii zaczęły odbywać się warsztaty rzemieślnicze. Historia i rozwój obiektu doprowadziły do otwarcia w 2011 roku odnowionej osady handlowej, gdzie można poznać bardzo szczegółowo życie ówczesnych mieszkańców Pomorza. Oprócz tego, na terenie obiektu odbywają się liczne prezentacje rzemieślnicze, lekcje muzealne oraz kulturowo-edukacyjne. 

Więcej na temat Współczesnego Szlaku Bursztynowego

Rozciągający się wzdłuż miast Pomorza szlak bursztynowy to niebywała podróż przez tradycję tworzącą się przez setki lat. Na terenie województwa znajdują się liczne muzea, galerie, a także odbywają się warsztaty edukacyjne, pokazy szlifowania i obróbki. Oprócz tego miasta oferują turystom liczne imprezy i wydarzenie w plenerze, a nawet możliwość wycieczek weekendowych z bursztynem w roli głównej. Takie atrakcje na Pomorzu nie tylko przyciągają polskich turystów, ale również tych z zagranicy. Współczesny Szlak Bursztynowy obejmuje kilka miast, w których znajdują się ciekawe, nawiązujące do tradycji zabytki. Pruszcz Gdański posiada na swoim terenie słynną i często odwiedzaną faktorię handlową. Najwięcej zabytków jest w samych mieście Gdańsk, który został nazwany Światową Stolicą Bursztynu. 

Szlakiem Bursztynowym – zabytki w Pruszczu i okolicach

Bursztyn to minerał, który od lat budził zainteresowanie wśród poszukiwaczy i odkrywców. Artyści i rzemieślnicy tworzyli z niego niewiarygodne dzieła sztuki, które utrzymują się na półkach sklepowych do dnia dzisiejszego. Na Pomorzu znajdziecie największą ilość biżuterii, dzieł, czy rzeźb wyprodukowanych z bursztynu. Ponadto miasta należące do województwa pomorskiego tworzą tzw. szlak bursztynowy, który zabierze Cię w niezwykłą podróż wielowiekowej tradycji. Na szlaku poznasz historyczne miejsca, zobaczysz ciekawe wystawy muzealne, dzięki którym poznasz tajemnice pomorskiego skarbu, jakim jest bursztyn.

Bursztynowy Malbork – zabytki Pruszcza i okolic

Jeśli zafascynowała Cię historia bursztynu, warto wybrać się do Malborka, wyjeżdżając z Faktorii Handlowej w mieście Pruszcz. Zabytki, jakie czekają na Ciebie na terenie miasta to przede wszystkim bardzo znany zamek Zakonu Krzyżackiego. Obiekt ten stanowi kolejny punkt współczesnego szlaku bursztynowego. We wschodnim skrzydle Zamku Średniego swoje miejsce posiada niezwykle klimatyczna wystawa „Bursztynowe konteksty”. Zakon Krzyżacki był bardzo powiązany ze skarbem wydobywanym w mieście Pruszcz. Zabytki takie jak zamek w Malborku mówią o tym, jak ogromnym źródłem był bursztyn w potędze handlu Krzyżaków. Kiedy zakon dowiedział się o wyjątkowych właściwościach bursztynu, podjął wszelkie działania w celu uzyskania dostępu nie tylko do sprzedaży, ale również do wydobycia bursztynu. 

Gdańsk, czyli Światowa Stolica Bursztynu 

Kierując się szlakiem bursztynowym, koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Bursztynu w Gdańsku, aby dowiedzieć się, jak ogromny wpływ na Gdańsk miało miasto Pruszcz. Zabytki znajdujące się na terenie muzeum nawiązują do historii przemysłu bursztynowego w Gdańsku. Pierwsze pracownie powstały na terenie miasta jeszcze w X wieku oraz przez wiele lat interes bursztynowy działał tutaj na wysokich obrotach. Obecnie Gdańsk obejmuje 70% światowych wyrobów z bursztynu. Zwiedzając muzeum, dowiecie się m.in., jak powstaje bursztyn, przyjrzycie się z bliska temu cudownemu minerałowi oraz będziecie mogli podziwiać fragmenty roślin i zwierząt zatopionych w bursztynie. 

Faktoria Handlowa w mieście Pruszcz. Zabytki szlaku bursztynowego

Podróż bursztynowym tropem najlepiej rozpocząć od miasta Pruszcz. Zabytki, jakie znajdują się na terenie miasta to przede wszystkim Faktoria Handlowa. To tutaj może odbyć niezwykłą podróż w czasie i cofnąć się setki lat wstecz. Ponad dwa tysiące lat temu na teren Pomorza przybyło plemię Gotów, które osiedliło się w Pruszczu Gdańskim. Te tereny były wielce cenione w ówczesnych czasach, ponieważ obejmowały jeziora lagunowe połączone z Morzem Bałtyckim. Faktoria Handlowa w takiej lokalizacji rozwijała się bardzo prężnie, a głównym jej towarem był właśnie bursztyn. Po ten cenny skarb przybywała nawet ludność Rzymska, która musiała odbyć bardzo długą i trudną podróż. Mimo wszystko nie brakowało im sił, ponieważ czekający w Pruszczu skarb działał jak magnes na całą ludność śródziemnomorską. 

Kanał Raduni – ciekawe zabytki w Pruszczu

W szczegółowym znaczeniu Kanał Raduni to sztuczny przekop rzeki wraz z groblami, któremu towarzyszy piękna zabudowa oraz malownicza zieleń rozciągająca się na całej długości obiektu. Plan za budowę kanału powstał w roku 1338 i już po 10 latach Krzyżacy rozpoczęli budowę obiektu. Wpływ Zakonu Krzyżackiego znacznie rozwinął średniowieczne miasto Pruszcz. Zabytki takie jak Kanał Raduni świadczą o wielkim wsparciu Krzyżaków. Pomysł realizacji projektu przypisuje się zazwyczaj komturowi gdańskiemu, Winrichowi von Kniprode, które później został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Tymczasem, prawdziwym pomysłodawcą był inny komtur gdański – Jordan von Vehren. W jakim celu powstał kanał Raduni? Przede wszystkim obiekt ten miał sprawować rolę napędu Wielkiego Młyna, a także jako zapatrzenie Gdańska i zamku krzyżackiego w wodę zdatną do picia. 

Wpływy kanału miasta Pruszcz – zabytki i ich rozwój 

Kanał Raduni miał duży wpływ na postęp innych obiektów znajdujących się w okolicach miasta Pruszcz. Zabytki, które skorzystały na wybudowaniu kanału Raduni to przede wszystkim Wielki Młyn w Gdańsku. Powstał on w XIV wieku na wyspie specjalnie utworzonej na kanale Raduni. Jego popularność słynie z tego, że był to wówczas największy zakład przemysłowy całej średniowiecznej Europy. Co sprawiła, że Wielki Młyn okazał się tak dużym sukcesem? Otóż umieszczenie obiektu na wyspie spowodowało zwiększenia ilości wodnych kół młyńskich. Pierwotnie młyn posiadał 12 kół, zaś po przebudowanie liczba kół wzrosła do 18. Działały one aż przez 5 następnych wieków, aż w XIX wieku system młyna uległ modernizacji, po której działał do końca II wojny światowej, a jego produkcja obejmowała nawet 200 ton mąki dziennie. 

Niezwykły rozwój miasta Pruszcz

Zabytki takie jak Kanał Raduni stanowiły podłoże rozwoju Pruszcza Gdańskiego. Odkąd na wyspie pojawił się Wielki Młyn, Pruszcz miał stanowić punkt ataku na każdego, kto choć przez chwilę pomyśli o oblężeniu gdańskiej twierdzy. Często podejmowano agresywne działania oblężenia obiektu poprzez odcięcie kanału Raduni w Pruszczu, aby zablokować Gdańsk do napędu młynów. Miasto Pruszcz mając na swoim terenie tak ważny ówcześnie ośrodek, zaczęło się prężnie rozwijać w XIX wieku. W tym czasie na teren osady  wkroczyła nowoczesność, dzięki której powstała linia kolejowa oraz wiele ośrodków przemysłowych. Takie zabytki w Pruszczu spowodowały gwałtowny przyrost liczby ludności, dzięki czemu Pruszcz uzyskał prawa miejskie w 1945 roku. 

Faktoria Kultury – atrakcje i  zabytki w Pruszczu Gdańskim

Największą uwagę turystów, którzy przyjeżdżają do Pruszcza, przyciąga znajdująca się na terenie miasta – Faktoria Kultury. Jest to odrestaurowany obiekt rzymskich czasów, który obecnie stanowi główny punkt szlaku bursztynowego. Na terenie obiektu oprócz niebywałej i szczególnej lekcji historii bursztynu, możecie również spędzić miło czas. Faktoria aktualnie należy do Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego, który przez cały rok organizuje wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Co czeka Cię na terenie Faktorii Kultury w mieście Pruszcz?

Zabytki i atrakcje największego ośrodka kultury w regionie

Faktoria Kultury na przestrzeni ostatnich lat uzyskała status jednego z bardzo rozpoznawalnych obiektów w regionie, na których odbywają się imprezy kulturalne. Jednym z głównych założeń obiektu jest stworzenie przyjaznej i ciepłej atmosfery, w związku z czym co weekend odbywają się tutaj przesympatyczne spotkania z muzyką i teatrem. Cotygodniowe spotkania w weekend mają na celu promować sztukę i poszerzać wiedzę artystyczno-kulturową mieszkańców miasta Pruszcz. Zabytki na terenie Faktorii stanowią niekiedy motyw przewodni granych tutaj przedstawień i koncertów. W ramach cyklu organizowanego przez ośrodek latem w Pruszczu Gdańskim swój pokaz mają na scenie gruby artystyczne takie jak: Scena Letnia Teatru Wybrzeże, Letnia Scena Muzyczna, a także Kabareton. 

Cykl Faktoria Kultury, czyli zabytki Pruszcza pełne letnich wrażeń

Organizacja letniej imprezy na terenie Faktorii Kultury w Pruszczu cieszy się wielką pomysłowością, trafnym doborem artystów oraz niebywałym efektem pracy. Co roku latem do miasta Pruszcz przybywa coraz więcej turystów w celu doświadczenia unikatowej, pomorskiej imprezy. Faktoria Kultury w ostatnich latach stała się głównym punktem turystyki kulturalnej kraju. To tutaj możesz zobaczyć na żywo takich artystów jak: Kabaret Limo, Łowcy. B, Tomasz Jachimek oraz Formacja Chatelet. Ponadto na terenie obiektu odbywają się w ramach cyklu koncerty muzyczne z bogatym repertuarem. Na scenie Pruszcza Gdańskiego do tej pory wystąpili wielcy artyści tacy jak: Ania Dąbrowska, Grzegorz Turnau, Maria Peszek, Jan Ptaszyn Wróblewski oraz zespoły: Kult, Arka Noego, Raz Dwa Trzy i wielu innych wykonawców. Wielką atrakcją poprzedniego sezonu był Ray Wilson, który zaprezentował projekt Genesis Klassik w towarzystwie Berlin Symphony Ensemble.