Mural na cześć Krzysztofa Krawczyka w Gdyni

Mural na cześć Krzysztofa Krawczyka w Gdyni

Mural na cześć Krzysztofa Krawczyka w Gdyni

Na Trasie Kwiatkowskiego w Gdyni właśnie powstał mural, oddający hołd Krzysztofowi Krawczykowi. Muzyka tego uważało się (i uważa się cały czas) za jednego z najważniejszych polskich wokalistów. Na muralu znajduje się także napis „Spoczywaj w pokoju”. Autorem tego działa jest artysta znany pod pseudonimem „MS Art”.

Śmierć Krzysztofa Krawczyka

Informacje o śmierci Krzysztofa Krawczyka zasmuciły bardzo dużą część Polaków. Był on jedną z ikon polskiej muzyki i wiele osób bardzo go ceniły. Jego przeboje nigdy nie przestały być słuchane i towarzyszyły Polakom przez wiele lat. Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 r. w Łodzi.

Największe przeboje Krzysztofa Krawczyka

Prawie każdy tańczył kiedyś do „Zatańczysz ze mną jeszcze raz” oraz nucił „Parostatkiem w piękny rejs”. Do innych jego hitów zaliczały się takie utwory jak „Chciałem być” oraz „Byle było tak”. Z późniejszego okresu jego twórczości znana była jego współpraca z Goranem Bregovićem, w wyniku której powstał wielki hit „mój przyjacielu”, którego teledysk nawiązywał do wybitnego dzieła kina gangsterskiego – „Ojca Chrzestnego”.

Mieliśmy także okazję posłuchać jego aranżacji piosenek takich wybitnych muzyków jak chociażby Elvis Presley. Wśród słuchaczy znalazło się też wiele porównań Krawczyka do samego Presleya. Można powiedzieć z czystym sumieniem, że nie było w nich cienia przesady.

Mural upamiętniający Krawczyka

Artysta MS Art zdecydował się upamiętnić wizerunek zmarłego muzyka w Gdyni, ale to oczywiście nie jedyny miasto, w którym się go szanuje i ceni. Jego piosenek na przestrzeni lat słuchała cała Polska, więc można się spodziewać, że takich form upamiętnienia pojawi się więcej.

Przypominamy, że Krzysztof Krawczyk wystąpił w Gdyni na sylwestrowym koncercie w 2013 roku. Transmitowała go wtedy telewizja Polsat. Wręczono mu wtedy nagrodę za pięćdziesięciolecie jego pracy artystycznej oraz uhonorowano go tytułem „króla polskiej estrady”. Tytuł ten przyznały mu telewizja Polsat, dziennik „Fakt” oraz Radio Zet.

Historia nawrócenia

Bardzo ciekawym wycinkiem z jego biografii jest historia nawrócenia muzyka. Chociaż wychował się w rodzinie chrześcijańskiej, to utracił swoją wiarę po śmierci ojca. W latach 80-tych jednak powrócił do wiary, czego wcale nie krył. Nagrał nawet piosenkę pt. „Europo, nie możesz żyć bez Boga” we współpracy z biskupem Antonim Długoszem.

Piosenkę tę nawet puszczało Radio Maryja. Nie jest to jedyna znana osoba, która przeszła radykalną zmianę w kwestii wiary. Innymi takimi nawróconymi sławami są chociażby Agnieszka Frykowska i Michał Koterski, którzy znani byli kiedyś ze swojego niszczącego podejścia do życia.