Czy udało się odnaleźć Bursztynową Komnatę?

Czy udało się odnaleźć Bursztynową Komnatę?

Czy udało się odnaleźć Bursztynową Komnatę?

Wrak na dnie Bałtyku – czy udało się odnaleźć Bursztynową Komnatę? Komnata, o której mowa, to ozdobny wystrój gabinetu, który powstał dzięki wybitnym projektantom z Gdańska. W końcu, co lepiej oddaje naturę tego regionu niż bursztyn? Niestety w pierwszych dekadach XX wieku ukradli go Niemcy i słuch o nim przepadł. Są jednak podejrzenia, że skradzione mienie znajdowało się na jednym ze statków, który uległ zatopieniu. Jak wiemy podczas drugiej wojny światowej miały miejsce także bitwy na morzu, co oznacza, że wiele statków wtedy spadło na jego dno. Ostatnio na dnie Bałtyku znaleziono dwa wraki. Czy w jednym z nich znajduje się Bursztynowa Komnata?

Wrak statku Karlsruhe

Na dnie Bałtyku odnaleziono niedawno wrak statku Karlsruhe a obok jeszcze jeden wrak. Odkrycie było możliwe dzięki grupie nurków z Trójmiasta, którzy jednak do wnętrz statków się nie dostali. Byłoby to zbyt niebezpieczne, dlatego zajął się tym Urząd Morski w Gdyni. Z inicjatywy tego urzędu udało się przebadać statki z użyciem nowoczesnych technologii. Chodzi o jednostki Zodiak II i Sonar IV, które do takich badań nadają się najlepiej. Dzięki nim udało się ustalić chociażby wymiary i kształt tych wraków. To zadziwiające, na jakie cuda pozwala nam współczesna technologia.

Wiele statków musiało podzielić ten los podczas wojny. W końcu podczas zatapiania statku przeciwnika nie myślimy o tym, żeby nurkować i ratować jego pozostałości. Tak samo wojsko, którego statek znika, nie ma czasów i środków do tego, aby odpowiednio go zabezpieczyć. Dlatego właśnie tak wiele szczegółów z bitw na morzu pozostaje niewyjaśnionych i tylko głębiny wiedzą, co dokładnie się wydarzyło. Dlatego właśnie podejmuje się wiele takich inicjatyw, mających zbadać pozostałości po zamierzchłych czasach. Cieszmy się więc, że mamy technologię, ułatwiającą nam to.

Jeśli chodzi zaś o samą drugą wojnę światową, to wraki nie są jedynym jej skutkiem. W tamtych czasach uległa zniszczeniu bardzo duża część Europy, co pochłonęło olbrzymie straty finansowe i wręcz tragicznie wpłynęło na morale mieszkańców.

Statek Karlsruhe – wrak na dnie Bałtyku

Karlsruhe to statek, który zatoną podczas drugiej wojny światowej. Wiemy, że to zatonięcie miało miejsce w dniu 13 kwietnia 1945 roku. Wtedy miał miejsce nalot wojsk radzieckich, które skutecznie zatopiły te dwa statki. Na terenie jednego z nich znajdowało się także 970 uchodźców z Prus Wschodnich oraz Królewca. Wszyscy oni zginęli razem z marynarzami i radzieckimi lotnikami. Urząd Morski w Gdyni nie potwierdził jeszcze jednak, czy w tej okolicy znajdują się także wraki samolotów. Mogłoby to być naprawdę przełomowe odkrycie.

Trudno sobie wyobrazić, jak wiele zagadek skrywają przed nami morza i oceany. Prawdopodobnie nie będziemy w stanie za naszego życia odkryć wszystkich i sekretów. Dotyczy to nie tylko wraków, które znalazły się tam z powodu działań człowieka. Fauna i flora mórz i oceanów również jest dla nas wielką zagadką. Nadal istnieje cała masa gatunków, która czeka na odkrycie albo dogłębne zbadanie. W końcu woda stanowi większą część naszego globu, a więc to, co znamy, jest tylko małym wycinkiem wszystkiego, co istnieje.

Jeden komentarz o “Czy udało się odnaleźć Bursztynową Komnatę?

  1. Ahh temat przewija się praktycznie ciągle…cytując klasyka „zostawcie Titanica” : ))

Comments are closed.