Miejsca, w których nie możemy poruszać się quadem

Miejsca, w których nie możemy poruszać się quadem

Quady jako pojazdy przystosowane do poruszania się w trudnych, a nawet i niesprzyjających warunkach możemy coraz częściej zobaczyć w mieście. Widok ten niewątpliwie budzi sporo emocji wśród pozostałych kierowców, którzy zastanawiają się, czy jest to legalne. W związku z tym postanowiliśmy rozwiać wszelkie obawy i wziąć pod lupę jazdę quadem. Jakie uprawnienia są wymagane do prowadzenia quada i gdzie nie możemy się nim poruszać? Zobaczcie.

Jazda quadem – uprawnienia wymagane do jego prowadzenia

Quad określany również jako ATV, wszędołaz tudzież czterokołowiec to idealna propozycja dla miłośników branży motoryzacyjnej, którym tradycyjna jazda w normalnych warunkach poniekąd się znudziła. Wbrew pozorom quad może wiązać się z niesamowitą wolnością i niezależnością, nawet jeśli będziecie poruszać się nim po drogach publicznych. Ważne, aby został wcześniej zarejestrowany, gdyż to od posiadanej dokumentacji zależy, w jakie miejsca można udać się quadem. O tym jednak powiemy trochę więcej w dalszej części artykułu. Pragniemy najpierw skupić się na uprawnieniach wymaganych do prowadzenia ATV. Kto może prowadzić quada? Zgodnie z przepisami ruchu drogowego czterokołowce dzielą się na quady lekkie oraz quady zwykłe. Oznacza to, iż quad lekki może być prowadzony nawet przez osobę niepełnoletnią, która ukończyła 14. rok życia, tym samym posiada ona prawo jazdy kategorii AM. Kluczowym wymogiem, jaki należy spełnić, jest posiadanie quada o Dopuszczalnej Masie Całkowitej mniejszej lub równej 350 kg. Quady zwykłe to natomiast pojazdy o DMC powyżej 350 kg. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B1.

Jak wspominamy wyżej, poruszanie się quadem po drogach publicznych jest dozwolone pod warunkiem, że pojazd został zarejestrowany. Aby to zrobić, należy okazać dowód własności, kartę pojazdu czy zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym. Dodatkowo wasz czterokołowiec musi bezwzględnie posiadać homologację i kierunkowskazy, by móc bezpiecznie (i zgodnie z prawem!) poruszać się nim po drogach publicznych. W tym momencie nasuwa nam się na myśl jeszcze jedna kwestia. Gdzie można poruszać się quadem, a jakich miejsc należy unikać?

Oryginalne części do quadów zamówisz tutaj – https://sklep.abcmotoru.com.pl/quad

Jazda quadem – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Quady to pojazdy rekreacyjne stworzone z myślą o miłośnikach motoryzacji, a także wszystkich osobach, które uwielbiają jazdę w niemal każdych warunkach. Czterokołowiec został bowiem przystosowany do jazdy na świeżym powietrzu bez ograniczeń, dzięki czemu coraz chętniej jest wykorzystywany przez osoby, które nie są na stałe związane z leśnictwem czy ratownictwem górskim. W tym przypadku quady stanowią główny środek transportu. Tej kwestii poruszać jednak nie będziemy! Quady jako pojazdy służące do jazdy w niesprzyjających warunkach mogą być prowadzone również po drogach publicznych czy strefach zamieszkania i strefach ruchu, o ile spełniają kluczowe warunki. W innym razie nie pozostanie wam nic innego, jak jazda po bezdrożach. Tutaj jednak pojawia się mały problem. Otóż niekiedy zdarza się, że kierowcy decydują się wjechać pojazdem czterokołowym na plażę lub tereny parków narodowych. Jest to oczywiście surowo zabronione, a co ciekawe – zakaz ten dotyczy również terenów leśnych. Jedynym wyjątkiem jest droga leśna oznakowana jako przejezdna.

Ograniczenia związane z jazdą quadem zdecydowanie zabierają swego rodzaju frajdę. To jednak pamiętajcie, że wynika to wyłącznie z zasad bezpieczeństwa. Co za tym idzie, quadem nie można poruszać się w parkach i lasach, na plażach oraz terenach prywatnych. Do tej listy należy również dodać drogi ekspresowe i autostrady. Wjazd quadem w tego typu miejsce nie tylko narazi was na wysoką karę grzywny, ale również jest niebezpieczny. Quady lekkie i zwykłe nie osiągają takich samych prędkości jak samochody osobowe. Warto mieć to na uwadze, jeszcze zanim zdecydujecie się na wybór pierwszego ATV. Bezpieczeństwo w trakcie jazdy to absolutna konieczność!