Co warto zobaczyć w Pruszczu?
Pruszcz Gdański to miasto należące do powiatu gdańskiego w województwie pomorskim. Położone jest nad rzeką Radunią i przylega do Gdańska od strony południowej. W związku z tym Pruszcz Gdański należy również do aglomeracji trójmiejskiej. Jest to stosunkowo małe miasto o powierzchni niecałych 17 km kwadratowych, zamieszkałe przez ok. 27 tysięcy mieszkańców. Mimo swoich niewielkich rozmiarów Pruszcz posiada wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć w Pruszczu? Oto najlepsze atrakcje turystyczne, które pozostaną w pamięci każdego odwiedzającego.
Kanał Raduni – co zobaczyć w Pruszczu?
Na ulicy Trakt Św. Wojciecha możemy podziwiać słynny kanał rzeki Radunia w miejscowości Pruszcz. Zwiedzanie tego miejsca jest możliwe o każdej porze. Kanał został nakreślony w 1338 roku, zaś wybudowano go w latach 1348-1356 przez Krzyżaków. Ideę realizacji przypisuje się zwykle wielkie uznania komturowi gdańskiemu i Winrichowi von Kniprode, który wówczas był wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Jednak prawdą jest to, że inicjatorem budowy kanału był Jordan vin Vehren, również komtur gdański. Kanał Raduni jest czymś, co warto zobaczyć w Pruszczu. Sztuczny przekop rzeki Radunia wraz z groblami robi wrażenie. Konstrukcji towarzyszy piękna zabudowa i zieleń na długości sięgającej od Pruszcza Gdańskiego aż do ujścia Kanału do Starej Motławy w Gdańsku. Kanał wybudowano przede wszystkim w celu zaopatrzenia miasta Gdańsk i ówczesnego zamku krzyżackiego w pitną wodę oraz jako napęd dla Wielkiego Młyna.
Wielki Młyn, przejeżdżając przez Pruszcz. Co warto zobaczyć?
Kanał Raduni został utworzony m.in. w celu sprawowania napędu dla Wielkiego Młyna znajdującego się w Gdańsku. W połowie XIV wieku powstał Wielki Młyn na kanale Raduni na wyspie (Tarczy), która została specjalnie utworzona w tym celu. Dlaczego powstał on a takim miejscu? Początkowo młyn posiadał 12 wodnych kół młyńskich. Umieszczenie go na wyspie pozwoliło zwiększyć ilość kół do 18. Ponadto koła te sprawowały do XIX wieku, a po przebudowie systemu młyna, produkował od nawet do 200 ton mąki dziennie i działał aż do końca II wojny światowej. Wokół budowli powstało wiele innych budynków, które niestety nie przetrwały tyle, co sam Młyn. Zbudowano m.in. stajnie, ławy chlebowe oraz dom pod własnością kierownika młyna. Wielki Młyn to coś, co warto zobaczyć w Pruszczu na szlaku. Był on bowiem największym zakładem przemysłowym czasów średniowiecznej Europy. Aktualnie znajduje się w nim Centrum Handlowe.
Miłośnicy historii w miejscowości Pruszcz – co warto zobaczyć?
Powiat gdański jest perłą turystyczną w Polsce. Turyści przyjeżdżają tutaj w celu odpoczynku, aktywnego spędzenia czasu, zobaczenia pięknych widoków, przejścia historycznego szlaku oraz pogłębienia wiedzy na temat kultury. Niektóre zakątki powiatu są bardzo unikatowej w skali całego regionu. Pruszcz Gdański to miasto o wielkiej tradycji, która sięga 2,5 tysięcy lat. Wiele ciekawostek, tajemnic i sekretów posiada właśnie miasto Prusz. Co warto zobaczyć na terenie tego miasta powiatu gdańskiego?
Centrum Kultury Faktoria w miejscowości Pruszcz – co zwiedzać?
Jeżeli marzysz o podróży w czasie, to wizyta w Faktorii handlowej umożliwi Ci to doświadczenie. Historia miejscowości Pruszcz sięga ponad dwóch tysięcy lat i to właśnie odwiedzając Faktorię, możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie przed tyloma latami. Miejsce to zostało zrekonstruowane z zachowaniem pozostałości z okresów rzymskich wpływów. W skład Faktorii Handlowej wchodzą: Chata Wodza, w której znajduje się stała ekspozycja muzealna oraz Hala Targowa umożliwiająca archeologiczną wycieczkę sprzed setek tysięcy lat. Oprócz tego w Faktorii znajdują się Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala. Miejsca te zostały zaplanowane jako połączenie archeologicznej historii wraz z pięknym eksponatem bursztynów. Niebywały pomysł, który zachwyci niejednego turystę odwiedzającego miejscowość Pruszcz. Co warto zobaczyć dokładnie będąc w Faktorii Handlowej?
O faktorii słów kilka, czyli co zobaczyć w Pruszczu?
Dawniej, w dalekiej przeszłości Pruszcz Gdański miał bezpośrednie połączenie z morzem dzięki jego położeniu nad jeziorem lagunowym. W związku z tym obszar ten stanowił wówczas jeden z końcowych punktów na szlaku, który łączył teren Cesarstwa Rzymskiego z bursztynowym wybrzeżem Gdańska. Taką bogatą historią bardzo bliską czasów cesarstwa rzymskiego zdecydowanie szczyci się miejscowość Pruszcz. Co zwiedzać w Faktorii Handlowej? Na pewno na terenie obiektu turyści mogą zobaczyć badań archeologicznych z wielu, wielu lat. Najstarsze zapiski z Pruszcza Gdańskiego sięgają jeszcze XIX wieku, natomiast najnowsze znaleziska archeologiczne pochodzą z XX wieku i prowadzone były nadal, co spowodowało rozbudowę miasta Pruszcz. Zwiedzanie tego miejsca to niebywała podróż zakątków historii i archeologii, którą powinien odbyć każdy, nawet jeśli nie ma zbyt dużej pojęcia na temat historii. Tutaj dowiesz się wszystkiego.
Pruszcz – co zwiedzać w Chacie Wodza
Chata Wodza to drewniany obiekt, który jest głównym elementem oferty Faktorii Handlowej. W swojej ekspozycji łączy przeszłość z teraźniejszością. Bardzo ciekawy pomysł połączenia tak odległych od siebie okresów. Na zewnątrz chata przypomina obiekt z czasów wpływów rzymskich, w środku zaś turyści mogą przenieść się do innej, nowoczesnej rzeczywistości. Nic dziwnego, że Faktoria Handlowa nazywana jest podróżą w czasie. Przeskok pomiędzy tak dużą różnicą czasową jest możliwy dzięki znajdującym się w środku rozwiązaniom multimedialnym. Dzięki zastosowaniu szerokiej technologii przedstawione są w środku chaty eksponaty muzealne, które dokładnie przedstawione są w zbiorach Muzeum Archeologicznego i Muzeum Bursztynu. Głównym tematem wystawy w Chacie Wodza jest prezentacja wyników wieloletnich badań z dziedziny archeologii, które przeprowadzone zostały w miejscowości Pruszcz. Co warto zobaczyć w środku? W centrum muzeum umieszczona jest multimedialna mapa dotykowa, która przedstawia historię archeologiczną miasta Pruszcz, począwszy od neolitu do nowożytności. Coś wspaniałego! Chata Wodza z pewnością zachwyci niejednego pasjonata historii.
Żywa archeologia w miejscowości Pruszcz – co zwiedzać?
Faktoria Handlowa to nie jest zwykłe muzeum w miejscowości Pruszcz. Zwiedzanie tego cudownego miejsca wiąże się z bardzo ciekawą podróżą w czasie o niemal 2 tysiące lat! To tutaj zobaczysz, jak wyglądało życie w osadzie oraz poznasz, w jakich warunkach żyli ludzie zamieszkujący przed tysiącami lat południowe wybrzeże Bałtyku. Oferta żywej archeologii w Faktorii Handlowej to wszystko, co przeczytasz w podręcznikach historyczny przeniesione w rzeczywisty wymiar. Oprócz możliwości zobaczenia na własne oczy ówczesnego życia głębszą podróż w czasie zapewnią Ci dostępne na terenie obiektu warsztaty garncarskie oraz runiczne. Faktoria Handlowa to wspaniała oferta dla wszystkich młodych historyków, przyjeżdżających do miejscowości Pruszcz. Zwiedzanie tego miejsca to również możliwość rozwoju dla dzieci i młodzieży. Oferta edukacyjna bogata jest we wszelkie spotkania z Prehistorią, historią powstania bursztynu, a nawet możliwość strzelania z łuku.
Centrum Edukacji Archeologicznej
To idealne miejsce dla osób, które pragną uzyskać więcej informacji na temat historii oraz osiągnięć archeologicznych powiatu gdańskiego. Centrum Edukacji Archeologicznej ”Błękitny Lew” to jeden z oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jeśli Faktoria skradła Twoje serce, to koniecznie udaj się do tego muzeum, wyjeżdżając z miejscowości Pruszcz. Co zwiedzać na terenie obiektu? Przede wszystkim, we wnętrzu muzeum można zobaczyć wystawy, które przedstawiają wyniki badań archeologicznych i antropologicznych prowadzonych w przeciągu ostatnich lat na terenie Gdańska i okolic. Ponadto na miejscu można zwiedzić również wszelkie inne wystawy związane z samą historią miasta pod względem archeologicznym. Ceny biletów wstępu są zależne od ilości osób oraz ich wieku, a wystawy można obejrzeć w określonych godzinach, które podane są na stronie internetowej muzeum.
Podróż w kosmos w miejscowości Pruszcz- co zwiedzać?
Odwiedzenie Pruszczu Gdańskiego to nie tylko niebywała podróż w czasie, ale również możliwość pogłębienia wiedzy na temat meteorologii i kosmosu. W ostatnich latach Gdańsk bardzo skupia się na upamiętnieniu swoich wybitnych mieszkańców. Wśród nich cenionym gdańszczaninem jest Gabriel Daniel Fehrenheit, który wymyślił skalę temperatury. Kolumna Meteorologiczna znajdująca się na ulicy Długiej w Gdańsku stanowi upamiętnienie tego wybitnego człowieka.
Kolumna Meteorologiczna – ciekawostki dla ciekawskich
Uliczny miernik ciśnienia i temperatury zwany inaczej Kolumną Metrorologiczną to coś, o czym dowiedzie się bardzo dużo od mieszkańców miasta Pruszcz. Zwiedzanie tego miasta wiąże się z poznaniem licznych tajemnic i ciekawostek na temat powiatu gdańskiego. Kolumna Fahrenheita posiada ich bardzo wiele. Czy wiedziałeś, że pierwsza oryginalna kontrukcja powstała w Gdańsku w 1752 roku i zaginęła podczas II wojny światowej? Obecna kolumna jest wzorcowana na jedynej pozostałej fotografii oryginalnej konstrukcji. Kolumna słynie z rozpoznania dzięki niej ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury w skali Fehrenheita. W dniu postawienia konstrukcji temometr wskazał temperaturę 13 stopni Celsjusza oraz 55 stopni Fehrneheita. Koszt budowy całej konstrukcji wyniósł 150 tysięcy złotych, a jej autorem jest pracownik Wydziału Fizyki i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej – Dawid Kubacki.
Kim był Daniel Gabriel Fahrenheit?
Gablota znajduje się u wylotu ulicy Mieszczańskiej na ulicę Długi Targ w Gdańsku. Jest to związane z mieszkaniem Fahrenheita w kamienicy na ulicy Ogarnej nieopodal konstrukcji. To tutaj słynny fizyk urodził się i spędził młodość. Mr. Fahrenheit poświęcał najwięcej czasu termometrii, zajmował się zarobkowo produkowanie materiałów niezbędnych w celu zgłębienia wiedzy na temat tej dziedziny. Skalę Fahrenheita stosuje się w krajach anglosaskich, temperatura zamarzania określana jest w niej zerem, natomiast poziomem najwyższym skali temperatury wrzenia wody pod normalnym ciśnieniem, czyli około 1013 hPa. Fizyk skonstruował termometr rtęciowy, dzięki któremu badał zmiany temperatury oraz zależności między ciśnieniem a wrzeniem. Tego typu termometrem posługujemy się do dnia dzisiejszego. Jego postać jest wielką tajemnicą. Politechnika Gdańska planowała przeprowadzić próby odkrycia twarzy uczonego na podstawie szczątków pokoleniowych, jednak plan ten nie doszedł do skutku. Za pomocą modelowania komputerowego stworzono wizerunek fizyka, bazując na dostępnych historycznych informacji.
Centrum Kultury i Sportu w miejscowości Pruszcz. Co zwiedzić?
Pruszcz Gdański to nie tylko niesamowita możliwość poznania historii i nauka archeologii. Pasjonaci kultury oraz sportu również znajdą swoje ciekawe miejsca w Pruszczu. Wśród nich zdecydowanie cieszy się uznaniem Centrum Kultury i Sportu w miejscowości Pruszcz. Zwiedzanie tego miejsca wiąże się z doświadczeniem dużej dawki zajęć kulturowych, rozgrywek sportowych oraz przede wszystkim dobrej zabawy. Co warto zobaczyć w Pruszczu będąc w CKiS?
Sport w CKiS Pruszcz. Co warto zobaczyć?
Jeśli zastanawiasz się, czy są jakieś ciekawe miejsca w Pruszczu dla sportowców, to znaczy, że nie było Cię w Centrum Kultury i Sportu. W ofercie tego miejsca znajduje się wiele zajęć sportowych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wśród nich można wyróżnić znaną wszystkim koszykówkę, kajaki oraz judo. Ponadto CKiS prowadzi zajęcia również z Brydża oraz modelarstwa. Informacje odnośnie zajęć, godzin, miejsca oraz instruktorów znajdują się na stronie obiektu. Oprócz tego CKiS organizuje różnego typu wydarzenia sportowe oraz zawody. To miejsce szczyci się dużym zainteresowaniem wśród sportowców zamieszkałych w Pruszczu, jak i również do niego przyjeżdżających.
Kultura w miejscowości Pruszcz. Co warto zobaczyć w CKiS?
Dla wszystkich miłośników kultury Centrum Sportu i Kultury w Pruszczu jest miejscem idealnym. Koncerty, warsztaty, zajęcia to tylko część z organizowanych przez CSiK wydarzeń w miejscowości Pruszcz. Zwiedzanie tego miejsca pod kątem kulturowym to możliwość zaczerpnięcia dużej dawki przeróżnych warsztatów z tańca, rysowania a nawet szydełkowania! Ponadto, w CKiS znajduje się Kino na Bursztynowym Szlaku, które w swoim repertuarze ma dużo ciekawych filmów, spektakli oraz koncertów i zawsze cieszy się dużą publicznością. Kultura w CKiS organizuje wiele wydarzeń, które cieszą się liczną obecnością mieszkańców i turystów. Koncert muzyczny to coś, co warto zobaczyć w Pruszczu, ponieważ za każdym razem funduje dobrą zabawę i miłe wspomnienia.
Ciekawe miejsca w Pruszczu – parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Dla miłośników sztuki i architektury sakralnej nie brakuje również miejsc w miejscowości Pruszcz. Co warto zobaczyć, spacerując ulicami miasta? Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiono w stylu gotycki w okolicach XIV wieku. Budynek kościoła posiada gwiaździste sklepienie, a w jego wnętrzu zachowane zostało bogate wyposażenie drewniane i polichromowane. Wśród nich można wyróżnić m.in. powstałą w 1578 roku renesansową ambonę, galerię oraz prospekt organowy w stylu barokowym. Oprócz bogatego wnętrza kościół posiada również piękne, historyczne otoczenie. Wejście do Świątyni urozmaica wzniesiona w 1648 roku brama cmentarna, a po północnej stronie kościoła możemy zobaczyć powstałą w drugiej połowie XIX wieku kostnicę w stylu neogotyckim. Kościół wraz z bramą cmentarną, terenem przykościelnym, starodrzewem, murem kościelnym oraz kaplicą przedpogrzebową został wpisany do rejestru zabytków w 1962 roku.
Ciekawe miejsca w Pruszczu i w okolicach Pruszcza – Westerplatte
Westerplatte w miejscowości Gdańsk to bardzo wyjątkowe i ważne miejsce w historii Polski. To właśnie tam rozpoczęła się II wojna światowa, kiedy to niemieckie wojska uderzyły w Westerplatte, spodziewając się krótkiej wojny. Jednakże półwysep przez cały tydzień bronił się, a taki odzew zarówno wzbudził u wroga zaskoczenie, jak i szacunek. W związku z tak heroicznym odbiorem ataku Westerplatte stało się symbolem. Obecnie każdemu miejsce Westerplatte kojarzy się z patriotyzmem, dumą i ogromnym bohaterstwem. Planując wycieczkę do powiatu gdańskiego, to miejsce jest koniecznym, a nawet obowiązkowym punktem każdego Polaka. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny, a trafić można do niego na dwa różne sposoby: drogą lądową lub wodną.
”Nigdy więcej wojny” – co warto zobaczyć w Pruszczu i okolicach
Jeśli odwiedziłeś już wszystkie ciekawe miejsca w Pruszczu i zostało Ci trochę czasu, to warto wybrać się na Westerplatte, nawet jeśli nie planowałeś wycieczki do Gdańska. Zobaczenie samego obiektu, gdzie o godzinie 4:45 uderzyły niemieckie wojska, może stanowić jedyny powód odwiedzenia Gdańska, wyjeżdżając z miejscowości Pruszcz. Co zwiedzić na terenie Westerplatte? W ostatni latach bardzo zadbano o zagospodarowanie przestrzeni tego miejsca tak, aby każdy odwiedzający mógł zapoznać się ze wszystkimi informacjami związanymi z Westerplatte. Jeśli będziesz podążać szlakiem specjalnej ścieżki dydaktycznej, na pewno niczego nie przeoczysz. Na jej trasie ustawiono tablice informacyjne, które kolejno prowadzą do Pomnika Obrońców Wybrzeża. Jest to jeden z najważniejszych punktów Westerplatte. Z jego perspektywy najlepiej widać wszystkim znane umieszczone niedaleko hasło „Nigdy więcej wojny”.