Młodzi Polacy z Wileńszczyzny zawitali do Pruszcza Gdańskiego

Młodzi Polacy z Wileńszczyzny zawitali do Pruszcza Gdańskiego

Młodzi Polacy z Wileńszczyzny odwiedzili Pruszcz Gdański

Młodzi Polacy z Wileńszczyzny zdecydowali się urządzić sobie wycieczkę po Pomorzu. Wybrali się między innymi do Pruszcza Gdańskiego, dokąd zaprosiło ich pruszczańskie Stowarzyszenie Traugutt.org.

Członkowie wycieczki wybrali się oczywiście do Gdańska i Gdyni, a więc mieli okazję do kąpieli w morzu. Pojeździli także na rolkach, popływali kajakami i odwiedzili ZOO. Czekały na nich także warsztaty, gdzie mogli nauczyć się czegoś między innymi o rękodziele.

Opiekunką grupy była Siostra Maria Semenaite, która jest zadowolona ze zorganizowanej wycieczki. Przyznała, że wycieczki takie są potrzebne, aby młodzież z Wilna lepiej poznała Polskę oraz swój ojczysty język. To jest bardzo ważne dla wszystkich Polaków mieszkających na Litwie oraz w innych częściach świata, aby integrować się ze swoimi rodakami i poznawać swoje korzenie.

Harcerze z Pruszcza Gdańskiego wsparli rodaków z Wilna

Harcerze z Pruszcza Gdańskiego zorganizowali dla swoich rodaków dzień integracyjny. Młodzież z 77 WDH im. Batalionu Zośka spędziła z nimi trochę czasu i wszyscy wspólnie wzięli udział w surwiwalowych akcjach. Wśród nich było między innymi rozpalanie ogniska krzesiwem, wspinanie się po drzewach a także orientacja w lesie z użyciem kompasu. Na koniec oczywiście było ognisko i kiełbaski.

Polacy na Wileńszczyźnie

Nie powinniśmy zapominać o naszych rodakach, żyjących na Litwie. Ważne jest, abyśmy podejmowali kroki integracji z nimi, tak jak dla nich ważne jest odwiedzanie ojczyzny. Dbanie o dobre relacje z polonią w innych państwach jest istotnym elementem budowania naszej wspólnej tożsamości narodowej.

Wielu z nich jest przodkami osób, które zamieszkiwały tamte tereny, gdy jeszcze należały one do Polski. W ciągu ostatnich kilku stuleci nasze państwo zmieniało swoje granice, co było problemem dla osób, żyjących na przecięciu tych granic. Dochodziło wielokrotnie do różnego rodzaju przesiedleń, a tam gdzie w jednej społeczności żyli przedstawiciele kilku narodów, dochodziło nie rzadko do licznych konfliktów.