Faktoria w Pruszczu Gdańskim

Faktoria w Pruszczu Gdańskim

Patrząc kilkadziesiąt lat wstecz Pruszcz Gdański, był położony nad jeziorem lagunowym i miał bezpośredni kontakt z morzem. Tym samum był to jeden z ostatnich punktów, który łączy bursztynowe tereny Bałtyku z Cesarstwem Rzymskim. Takie położenie miało ogromny wpływ na handel, dzięki niemu mieszkańcy zdobywali nowe kontakty i mieli dostęp do lepszych produktów pochodzenia morskiego. W związku z żyznymi glebami jak i nizinnym ukształtowaniem terenu rozwinęło się tutaj bardzo dobrze osadnictwo. Wraz z upływającymi latami na miejscu dzisiejszej Faktorii w Pruszczu Gdańskim znajdowane były relikty ówczesnej zabudowy oraz nekropolie, które podkreślają wyjątkowy charakter tego miejsca. W Pruszczu Gdańskim odnajdywano liczne monety, produkty oraz towary importowane z terenów Imperium Romanum. Podkreślają również, jak silnie było rozwinięte gospodarstwo oraz ludność tego terenu. Okolice Pruszcza Gdańskiego stały się ogromnym centrum handlu prowincjonalnego jak i dalekosiężnego. Po dużej ilości cmentarzysk oraz bogato wyposażonych grobach można wnioskować, że region ten był wyjątkowo gęsto zaludniony.  

Faktoria Pruszcz Gdański – niczym szlak bursztynowy

W Faktorii w Pruszczu Gdańskim bezustannie trwają prace archeologiczne oraz liczne rekonstrukcje Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego. Ten Obszar Pomorza słynie głównie z wyrobów bursztynowych, które zwiększają atrakcyjność tego miejsca. Temat szlaku bursztynowego jak i wymiany handlowej z Imperium Rzymskim stanowi ogromny dorobek kulturalny tego regionu Polski. W Faktorii w Pruszczu Gdańskim można zwiedzić liczne obiekty, które zostały odnowione z dawnych lat, między innymi Chatę Wodza, Halę Targową, Chatę Kowala czy Chatę Bursztyniarza. 

Chata Wodza

Głównym obiektem, na całym terenie Faktorii w Pruszczu Gdańskim była Chata Wodza. Jest to drewniany budynek, który został odtworzony w taki sposób, aby łączyć przeszłość z teraźniejszością. Na zewnątrz oglądając obiekt, możesz poczuć się tak, jak byś był w okresie wpływów rzymskich, natomiast w wewnątrz zaprojektowane zostały nowoczesne multimedia pozwalające na odtworzenie życia z tamtych czasów. Liczne eksponaty muzealne, które można napotkać na swojej drodze, podkreślają charakter tego miejsca. Zaznaczamy, ze tematem przewodnim wystawy, którą można podziwiać, są głównie ekspozycje uzyskane z prac archeologów. Bardzo unowocześnione jest wnętrze, w którym zamiast tradycyjnych opisów można znaleźć panele dotykowe prezentujące obrotowe zdjęcia w trójwymiarze. Ogromną atrakcją jest dotykowa mapa znajdująca się w centrum chaty muzealnej, prezentująca pruszczańskie stanowiska archeologiczne. 

Hala Targowa

Kolejnym obiektem, który znajdzie się na drodze zwiedzania Faktorii w Pruszczu Gdańskim, jest Hala Targowa. To tutaj odbywają się liczne spotkania archeologiczne, w ramach których dzieci i młodzież mają możliwość uczestniczyć w zajęciach i poznawać żywą historię. Na znajdującej się wewnątrz wystawie można podziwiać zbiór strojów pochodzących z okresu wpływów rzymskich. Można zauważyć stroje zwyczajnych mieszkańców Barbaricum jak też mundury żołnierzy armii rzymskiej. Hala Targowa ma głównie charakter edukacyjny, oprócz zajęć można skupić się na oglądaniu wyświetlanych filmów, dzięki którym każdy zwiedzający dowie się, jak wyglądało codziennie życie w osadzie oraz pozna tajemnice wydobywania bursztynu, który jest najdroższym surowcem terenów Pruszcza Gdańskiego. 

Chata Bursztyniarza 

Jak sama nazwa mówi, Chata Bursztyniarza znajdująca się w Faktorii w Pruszczu Gdańskim było to miejsca, w którym taka osoba zajmowała się obróbką bursztynu. Podczas zwiedzania można podziwiać prezentowane w niej przedmioty, których używał, a także wyroby, jakie wychodziły spod jego rąk. Archeologom podczas pracy udało się znaleźć liczne biżuterie bursztynowe. Przed wejściem do izby ułożone są narzędzia, z jakich bursztyniarze korzystali podczas swojej pracy, między innymi tokarki, pilniki, noże, świder, krzemienne ostrza, kamienne płyty czy jelenia skóra służące do wygładzania. Spacerując po izbie, z pewnością przyciągnie uwagę palenisko oraz piec kopułowy, który został wykonany z gałęzi oblepionych gliną. 

Chata Kowala

Wśród licznych obiektów na terenie Faktorii Pruszcza Gdańskiego wyróżnia się też Chata Kowala. Jest to wierna rekonstrukcja domostwa z epoki wpływów rzymskich. W tym miejscu powstawały liczne przedmioty z drewna i wikliny, wykonywane w tradycyjny sposób. Zanim wejdziesz do chaty, warto zwrócić uwagę na warsztat pracy kowala, którym było palenisko z miechem oraz drewniane beczki z wodą służące do hartowania wytwarzanych przedmiotów. Można też się zapoznać z narzędziami, których używał w czasie pracy, a były to głównie kowadła, kleszcze, młotki, pilniki i przebijaki. Chata Kowala została wykonana z drewna dębowego oraz drzew iglastych. 

Faktoria Pruszcz Gdański – nadchodzące wydarzenia 

Wybierając się w odwiedziny do Faktorii w Pruszczu Gdańskim, warto wcześniej sprawdzić  kalendarz imprez. W tym miejscu bardzo często są organizowane liczne imprezy kulturowe, pokazy i warsztaty. W Faktorii w Pruszczu Gdańskim można zobaczyć pokazy sokolnicze lub kowalstwa tradycyjnego. Odbywają się tutaj również imprezy pod nazwą „Wehikuł Czasu”, czyli widowiskowe rekonstrukcje historycznych, warsztaty polegające na wykonywaniu ozdób dawnymi technikami, turnieje gier planszowych, biesiady przy ognisku lub spotkania z niezwykłymi osobami.