Jak przebiega proces robienia zdjęcia rtg?

Jak przebiega proces robienia zdjęcia rtg?

Wraz z rozwojem medycyny dostępne stały się różne techniki diagnostyczne, dzięki którym lekarze otrzymują dokładne informacje o stanie zdrowia pacjenta. Istnieją jednak pewne obszary, w których promieniowanie rentgenowskie jest stosowane częściej niż w innych. Są to urazy, zwłaszcza kostne, badania piersi, płuc, zębów. Nawiasem mówiąc, RTG zębów w Gdańsku ma niższy koszt w porównaniu z nowoczesną tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym, więc często jest pierwszym wyborem w diagnostyce.

Kiedy zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG?

W czasie ciąży zdjęcie rentgenowskie jest przepisywane tylko wtedy, gdy pacjentka musi zrobić zdjęcie zębów. W takim przypadku brzuch i okolice narządów płciowych są dokładnie okryte fartuchem ochronnym.

Prześwietlenie dzieci jest przepisywane za zgodą rodziców i tylko w nagłych przypadkach. Urazy, wady serca, czy też podejrzenie przez lekarza niedrożności lub obecności ciała obcego, np. w żołądku lub jelitach, mogą być przyczyną wykonania tak poważnego badania u dziecka. Te obszary ciała, które nie są narażone na promieniowanie, zwłaszcza okolice narządów płciowych, powinny być starannie chronione osłoną z ołowiu.

Zdjęcia rentgenowskie u niemowląt i noworodków są jeszcze rzadsze — u dzieci zalecane są badania ultrasonograficzne. Jednak w przypadku urazu porodowego głowy lub stawu biodrowego lekarz może zalecić badanie, na które rodzice wyrażają ostateczną zgodę.

Czy wymagane jest przygotowanie do badania?

Zdjęcia RTG w niektórych przypadkach wymagają specjalnego przygotowania. Na przykład, jeśli lekarz zaleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego żołądka, jelit lub kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, konieczne jest wykluczenie w diecie na kilka dni przed badaniem pokarmów powodujących nadmierne gazy. W przypadku zdjęć rentgenowskich żołądka i jelit może być również podana lewatywa lub środek przeczyszczający, a na kilka godzin przed zabiegiem nie wolno palić, jeść ani pić.

Badanie rentgenowskie piersi najlepiej wykonać na początku cyklu po miesiączce. W dniu badania kobieta nie powinna używać dezodorantu. Jeśli ma implanty, należy to zgłosić lekarzowi. RTG przeprowadza się zazwyczaj między 5 a 9 dniem cyklu miesiączkowego.

W jaki sposób wykonuje się zdjęcie rentgenowskie?

Przed zabiegiem RTG zębów w Gdańsku (zobacz: https://sanodental.pl/oferta/diagnostyka-rtg/) pacjent powinien zdjąć biżuterię, paski, metalowe przedmioty, telefony itp. W niektórych przypadkach, np. przy badaniu klatki piersiowej lub kręgosłupa, lekarz może poprosić o rozebranie się do pasa. Zdjęcia rentgenowskie kończyn mogą być wykonywane w ubraniu. Te części ciała, które nie są badane, przykrywa się specjalnymi ochronnymi fartuchami ołowianymi. Lekarz również zakłada kombinezon ochronny i przechodzi do sąsiedniego pomieszczenia.

Zdjęcia wykonywane są w różnych pozycjach — głównie w pozycji leżącej lub stojącej. W zależności od tego, w której projekcji potrzebny jest obraz, lekarz może poprosić Cię o zmianę pozycji.

Ile razy można wykonać zdjęcie rentgenowskie?

Pytanie wynika z faktu, że promieniowanie rentgenowskie jest dodatkowym obciążeniem radiacyjnym dla organizmu. Nie jest one zbyt duże, jednak dla różnych rodzajów badań ustalono następujące normy:

  • Fluorogram cyfrowy, 1 projekcja — 0,030-0,060 mSv;
  • Fluorogram filmowy, 1 projekcja — do 1 mSv;
  • RTG klatki piersiowej — 0,150-0,400 mSv;
  • Mammografia — 0,7 mSv;
  • Histerosalpingografia — 1 mSv;
  • Rentgen stomatologiczny — 0,150-0,350 mSv, itd.

Średnio w ciągu roku całkowita ekspozycja może wynosić 2,4 mSv. Norma ta jest ustalona w Polsce, ale w innych krajach jest niższa: w Wielkiej Brytanii — 0,3 mSv, w USA i Francji — 0,4 mSv; w Japonii — 0,8 mSv.