Czy Pruszcz Gdański to Kaszuby?

Czy Pruszcz Gdański to Kaszuby?

Pruszcz Gdański to niewielka miejscowość pod Gdynią. Uważana jest za jedną z wielu miejscowości pomorza. Ale czy jednocześnie jest także miejscowością kaszubską?

Gdzie leżą Kaszuby?

Kaszuby to spory region i obejmuje więcej miejscowości, niż może się wydawać. Na północy Kaszuby obejmują mierzeję helską, ale bez samego Helu. Kaszuby ciągną się dalej na południe – przez Gdynię, Kartuzy, Kościerzynę, aż do Komarzyn. Czy tak wyznaczone granice obejmują także Pruszcz Gdański?

Pruszcz Gdański – jak nazwa wskazuje – leży pod Gdańskiem. Pruszcz Gdański nie leży więc na Kaszubach.

Tradycje kaszubskie

Na całych Kaszubach, w tym także Pruszczu, wciąż obecna jest kultura kaszubska. Widać to szczególnie w wielu ciekawych tradycjach. Jedną z nich jest taniec feretronów – nie jest ona obecna w żadnym innym zakątku Polski. Jest to taniec z płaskimi, obustronnymi obrazami Matki Boskiej. Taniec ten odbywa się podczas pielgrzymek.

Praktykuje się także zwyczaje związane ze świętami. . Kaszubi wierzyli, że w Boże Narodzenie dzieją się cuda. Do kościołów zanoszono też zboże do poświęcenia. W Wielkanoc zaś Kaszubi obmywali twarz w rzece. A później zajączek zostawiał dzieciom prezenty.

Nie można zapomnieć także o tradycyjnych zajęciach Kaszubów, które wciąż są praktykowane w niektórych miejscach. Jest to plecionkarstwo – czyli kaszubskie tradycyjne rękodzieło. Kaszubi wyplatali różne przedmioty codziennego użytku – koszyki, czy wiaderka.

Warto zwrócić także uwagę na kaszubski haft, który nie jest tak znany jak np. haft łowicki. Składają się na niego odcienie niebieskiego, zieleni i żółć. Zwykle haftuje się wzory roślinne i kwiatowe.

Język Kaszubski

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tradycji kaszubskiej jest język. Jest on bardzo silnie obecny na tych terenach. Przy każdym wjeździe do miejscowości stosuje się tablice z podwójną nazwą – polską i kaszubską. Wielu mieszkańców Kaszub, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, doskonale zna ten język i nierzadko posługuje się nim na co dzień.

Na terenie Kaszub organizowane jest też dyktando kaszubskie. Mogą brać w nim udział zarówno dorośli, jak i uczniowie. Dzięki temu zwiększa się wiedzę na temat języka kaszubskiego oraz si ę go popularyzuje. Licealiści mogą też zdawać maturę z języka kaszubskiego.