Budowa Majalandu w Gdańsku. Co stoi na przeszkodzie?

Budowa Majalandu w Gdańsku. Co stoi na przeszkodzie?

Budowa Majalandu w Gdańsku. Co stoi na przeszkodzie?

Budowa Majalandu miała rozpocząć się we wrześniu, ale pojawiły się pewne problemy. Według zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, nie może się ona odbyć. Czy wojewoda zareaguje i uchyli pozwolenie na budowę?
Czy budowa parku rozrywka jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego?

Budowa Majalandu miała ruszyć we wrześniu, ale z powodu pewnych okoliczności może w ogóle do niej nie dojść. Chodzi o pewną sprawę, którą poruszył poseł PiS-u Kacper Płażyński. Zwrócił on uwagę, że plan budowy występuje w pewnej sprzeczności z planem zagospodarowania przestrzennego. Według tego planu miejsce, gdzie docelowo ma powstać Majaland, nie nadaje się do budowania żadnych obiektów, w których mają przebywać dzieci. A park rozrywki ma być nie tylko wolną przestrzenią, ale ma też znajdować się tam duży budynek, zajmujący przestrzeń 1 ha.

– Z różnych względów ta inwestycja jest niedobra dla mieszkańców Gdańska, bo, naszym zdaniem, takie inwestycje są na świecie budowane na obrzeżach miasta, a nie w taki sposób, aby utrudniały życie mieszkańcom, którym te lunaparki powinny służyć – oświadczył Płażyński w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego”.

Co na to wojewoda?

Teraz musimy czekać na reakcje wojewody pomorskiego. Poseł Płażyński złożył oficjalne pismo, w którym między innymi wspomina o mieszkańcach. Według niego nie można podejmować takich decyzji bez konsultacji z mieszkańcami.

Dlaczego mieszkańcy Trójmiasta mieliby mieć coś przeciwko zbudowaniu parku na obwodnicy? Jednym z powodów może być hałas. Park rozrywki nie będzie raczej zbyt cichy i można się spodziewać, że frekwencja będzie dosyć duża. Do tego na pewno atrakcje będą wydawać określone dźwięki, nie wspominając już o muzyce. Przypominamy też, że każda nowa budowa oznacza mniejszą roślinność dla miasta. Konsekwencją redukcji roślinności jest gorsza jakość powietrza a także większe ryzyko upałów w mieście. Im mniej drzew, tym bardziej rozgrzewają się chodniki i asfalt.

– budowa i działalność parku rozrywki spotęgują korki na węźle Owczarnia, które obecnie są duże, a inwestor ani miasto Gdańsk nie przeprowadzili konsultacji z mieszkańcami w sprawie realizacji inwestycji, która wiąże się dla nich z licznymi uciążliwościami – czytamy w piśmie, jakie poseł skierował do wojewody.

Budowa Majalandu: jakie są założenia tego projektu?

Majaland ma być parkiem rozrywki przypominającym Disneyland. Na czym ma to podobieństwo polegać? Idea jest taka, żeby wszystkie atrakcje tego parku nwiązywały do postaci z popularnych bajek dla dzieci. W przypadku Disneylandu są to oczywiście postacie z filmów produkcji Disneya czyli Myszka Miki, Kaczor Donald i wszystkie możliwe księżniczki. W Majalandzie chodzi między innymi o Pszczółkę Maję ale nie tylko. Wykonawca ma kilka ciekawych pomysłów, które uda się zrealizować, jeśli nie dojdzie do uchylenia pozwolenia na budowę.