PKP w Pruszczu Gdańskim będzie miało nowy dworzec

PKP w Pruszczu Gdańskim będzie miało nowy dworzec

PKP w Pruszczu Gdańskim będzie miało nowy dworzec

PKP w Pruszczu Gdańskim będzie miał nowy dworzec, który powstanie na miejscu starego. Koszt inwestycji pokryją fundusze unijne, a autorem projektu są architekci pracujący na zlecenie Polskich Kolei Pociągowych.

Plan inwestycji

Projekt wiąże się z Programem Inwestycji Dworcowych, zaplanowanym na lata 2016-2023. Inwestycję w dużej mierze pokryją środki unijne, pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koncepcje dworca zaprojektowało samo PKP.

W planach jest zamontowanie elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów oraz lepszą formę informacji głosowej. Wiemy wszyscy, jak wygląda sprawa z tymi komunikatami głosowymi. Trudno jest z nich zrozumieć cokolwiek, więc nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie non stop na nie narzekają. Teraz ma się to zmienić dzięki nowoczesnemu systemowi, który już wkrótce ma się pojawić na dworcu w Pruszczu Gdańskim.

Innym ważnym krokiem jest przystosowanie dworca dla osób niepełnosprawnych. Na wielu polskich dworcach pojawia się ten sam problem. Często brakuje podjazdów i innych udogodnień, które mają na celu ułatwić podróż osobom z niepełnosprawnościami. PKP pomyślało również o nich, więc wszystko powinno się już zmienić.

„Każdy akt tworzenia jest najpierw aktem zniszczenia”

Często bywa tak, że aby coś stworzyć, trzeba najpierw coś zniszczyć. W tym wypadku chodzi o budynek dotychczasowego dworca, który nie spełnia już niestety oczekiwań podróżnych. Potrzebne są zbyt duże zmiany, żeby zwykła renowacja mogła to załatwić. Dlatego zaplanowano zburzenie dotychczasowego budynku, a następnie wybudowanie nowego.