Zmiana wariantu przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez gminę Pruszcz Gdański

Zmiana wariantu przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez gminę Pruszcz Gdański

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) publicznie zaprezentowała nową propozycję trasy Kolei Dużych Prędkości na odcinku Gdańsk-Lipno. Pierwotny plan zakładał przecięcie Radunicy i Rokitnicy, co spotkało się z gwałtownym sprzeciwem mieszkańców tych dwóch miejscowości. W wyniku protestów, firma CPK postanowiła zmienić kierunek kolejowych szlaków, omijając te wsie.

W najnowszym projekcie CPK, pociąg zamiast przecinać Radunicę i Rokitnicę, ominie te wsie od strony północnej. Kolejna zmiana dotyczy Pruszcza Gdańskiego, które ma być teraz objechane przez pociąg – oczywiście, w niektórych miejscach będzie on przechodził w niewielkiej odległości od zabudowań, ale przeważnie będzie to odbywało się przez obszary niezamieszkane. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć konieczności przesiedleń i wyburzeń budynków mieszkalnych.

Agnieszka Stefańska-Krasowska, pełniąca funkcję rzeczniczki prasowej spółki CPK, potwierdziła te zmiany. – Przebieg linii kolejowej w rejonie gminy Pruszcz Gdański ulegnie korekcie – stwierdziła. Dodała, że teraz rozpatrywane opcje nie przewidują przechodzenia pociągu przez granice administracyjne miasta Pruszcz Gdański. Także Rokitnica i Radunica pozostaną nienaruszone, dzięki czemu nie będzie konfliktów z zabudową. Te modyfikacje są wynikiem negocjacji z PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), które współpracują z CPK przy realizacji inwestycji.