Uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pruszczu Gdańskim

Uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pruszczu Gdańskim

W piątek, 1 września, przypadała 84. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej. Ten ważny dzień nie mógł przejść niezauważony – w Pruszczu Gdańskim zorganizowano uroczystości ku czci bohaterów tamtych tragicznych czasów. W ceremonii uczestniczyły nie tylko lokalne osobistości, ale także przedstawiciele władz zarówno na szczeblu państwowym jak i samorządowym. Ponadto, znaczący udział wzięli mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego oraz powiatu gdańskiego.

Wydarzenia rozpoczęły się o godzinie 17. Pierwszym punktem była msza święta odprawiana w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. Intencją mszy było upamiętnienie ofiar II wojny światowej. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpił przejazd do miejsca, gdzie odbył się Apel Poległych – Placu Jana Pawła II.

Na Placu Jana Pawła II odbyło się kilka istotnych części uroczystości. Uczestnicy, eskortowani przez kompanię honorową żołnierzy z 49 Bazy Lotniczej, oddali hołd poległym, składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem Nike. Atmosferę podkreślała salwa honorowa, a także okolicznościowe pieśni żołnierskie, które niosły echo bohaterstwa i pamięci o ofiarach wojny.