Sanepid w Pruszczu Gdańskim poinformował o bakteriach coli w wodzie

Sanepid w Pruszczu Gdańskim poinformował o bakteriach coli w wodzie

Sanepid w Pruszczu Gdańskim poinformował o skażonej wodzie

Sanepid w Pruszczu Gdańskim podał informację, że doszło do zakażenia wody w gminie Kolbudy. To właśnie stamtąd Pruszcz Gdański czerpie wodę i to ona trafia do kranów mieszkańców. Od razu po otrzymaniu informacji odpowiednie służby zajęły się poprawą jakości wody, a mieszkańcom zalecono, aby nie pili jej bez przegotowania.

6 sierpnia 2021 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Pruszcza Gdańskiego publiczne podał informację, że nie można pić wody, która pochodzi z Bąkowa. Powodem ma być obecność bakterii z grupy coli. Od razu pojawiły się zalecenia co do tego, żeby nie pić jej bez przegotowania. To samo dotyczyło używania jej do przygotowywania posiłków i mysia owoców, a także stosowania w higienie osobistej.

Nie ma jednak problemu w kwestii używania tej wody w celach gospodarczych. Chodzi na przykład o mycie podłogi albo spłukiwanie toalet. PPiS zgłosił sprawę spółce Reknica, która zobowiązała się do usunięcia problemów i przywrócenia lokalnej wodzie jej pitności.

Jakie działania podjęła spółka Reknica?

Reknica rozpoczęła już działania, których celem jest poprawa jakości wody. Między innymi konieczne było zbadanie jej pod kątem zawartości wolnego chloru. 9 sierpnia zaś przeprowadzono wszystkie badania, dotyczące rozszerzonej bakteriologii. Sprawdzona będzie woda w każdym punkcie zgodności z ujęciem, znajdującym się przy ul. Ordynackiej w Bąkowie. Na wyniki badań musimy jednak jeszcze trochę poczekać, a pojawią się one najprawdopodobniej 16 sierpnia.

Bakterie z grupy coli w wodzie

Bakterie coli występują naturalnie w organizmie człowieka i pełnią tam naprawdę ważne funkcje. Problem pojawia się jednak, gdy pojawiają się one poza układem pokarmowym. Wtedy stają zagrożeniem dla człowieka, szczególnie gdy dostają się do wodociągów. Wtedy skażeniu ulega woda pitna, której potem nie można pić bez uprzedniego przegotowania. Aby zabić bakterie coli w wodzie, trzeba ją gotować w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.