Przeobrażenie Kaplicy św. Józefa w Kościele św. Mikołaja: odkrycia konserwatorskie ożywiają historyczne dzieło sztuki

Przeobrażenie Kaplicy św. Józefa w Kościele św. Mikołaja: odkrycia konserwatorskie ożywiają historyczne dzieło sztuki

Po gruntownych pracach konserwatorskich i renowacyjnych, wnętrze Kaplicy św. Józefa, zlokalizowanej w kościele św. Mikołaja przy gdańskich dominikanach, zyskało zupełnie nowy, odmieniony wygląd. Dawniej ciemne i ponuro wyglądające pomieszczenie teraz olśniewa swoją zmienioną postacią. Kluczowym aspektem tej przemiany była ekspozycja fresku umieszczonego nad ołtarzem, który został odkryty przez zespół konserwatorów. Ponadto, udało się odczytać ledwo widoczny napis na białych szarfach. Ale to tylko niektóre z fascynujących odkryć.

Kaplica św. Józefa usytuowana jest na poziomie podstawy wieży kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Obecnie, dostęp do kaplicy możliwy jest jedynie od strony zakrystii. Wejście od strony nawy południowej nadal jest blokowane przez masywne drewniane rusztowanie, które czeka na swoją kolej do demontażu.

Prace remontowe w kaplicy trwały od czerwca do grudnia. Jednak zanim rozpoczęły się te działania, przeprowadzone zostały badania polichromii na miejscu. Analizowano strukturę tynków i badało co skrywają one pod swoją powierzchnią. Jak się okazało, tajemnica ukryta pod warstwami tynku była sporym zaskoczeniem.