Gdzie leży Pruszcz Gdański?

Gdzie leży Pruszcz Gdański?

Pruszcz Gdański to jedna z wielu miejscowości województwa pomorskiego. Ale gdzie leży dokładnie? Czy trudno tutaj trafić?

Jednostka administracyjna

Pruszcz Gdański to miasto, które leży w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Pruszcz Gdański jest siedzibą starostwa, jednocześnie też jest gminą miejską.

Pruszcz Gdański graniczy z:

  • Powiatem Kartuskim
  • Powiatem Kościerskim
  • Powiatem Tczewskim

Położenie geograficzne

Pruszcz Gdański leży na styku dwóch regionów – Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego. A są to regiony bardzo zróżnicowane. Żuławy to część żyznej delty Wisły, Pojezierze Kaszubskie to najwyżej położone pojezierze w Polsce.  Na północ od Pruszcza Gdańskiego leży Wyżyna Gdańska. To sprawia, że Pruszcz Gdański leży na bardzo zróżnicowanym terenie. W pobliżu znajdziemy niewielkie jeziora i rzeczki, ale także pagórki. Miasto otoczone jest też lasami. W Pruszczu też zaczyna się kanał Raduni. Miasto znajduje się zaledwie 25 km od morza.

Aglomeracja Trójmiejska

Pruszcz Gdański jest częścią aglomeracji trójmiejskiej, w skład której obok Gdańska, Gdyni i Sopotu wchodzi jeszcze 28 miejscowości. Już w nazwie miejscowości można zauważyć bliskie związki z Gdańskiem i całym Trójmiastem. Miejscowość leży zaledwie 10 km od  Gdańska.

Węzły komunikacyjne

Pruszcz Gdański leży między dwoma ważnymi drogami:

  • Obwodnicą Trójmiasta – trasą, która łączy się z takimi drogami jak DK 7, czy S7
  • DK 91 – która łączy Pruszcz Gdański z Trójmiastem

W Pruszczu Gdański początek ma też autostrada A1

Przez miasto przebiega także ważna linia kolejowa nr 9, która łączy Trójmiasto z Warszawą.

W Pruszczu Gdańskim znajduje się także lotnisko, nie jest ono jednak portem lotniczym, na którym lądują samoloty linii komercyjnych.

Położenie Pruszcza Gdańskiego sprawia, że jest to ważna miejscowość w drodze do Trójmiasta. To sprawia, że do miejscowość możemy trafić w łatwy sposób. Jednocześnie jest to miasto bardzo malowniczo położone. Możemy tu spotkać wszystko – rzeki i pagórki, które dodają uroku