Żółta strefa w Pruszczu Gdańskim i całej Polsce – na czym polegają obostrzenia?

Żółta strefa w Pruszczu Gdańskim i całej Polsce – na czym polegają obostrzenia?

W sobotę pojawiły się nowe obostrzenia, w tym obowiązkowe noszenie maseczkę na zewnątrz. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Maseczki – w jakich miejscach?

Maseczki konieczne są we wszystkich przestrzeniach społecznych – na ulicach, w sklepach i marketach oraz środkach transportu publicznego, np. autobusach. Zakrywanie ust i nosa konieczne jest także w samochodach, ale w przypadku, gdy jedziemy z osobą, która z nami nie mieszka.

Maseczki konieczne są także we wszelkich przestrzeniach wspólnych, np. na korytarzach w pracy, czy klatkach schodowych w blokach. Temu nakazowi podlegają też parkingi i place przed budynkami.

Maseczki konieczne są także w miejscach związanych z religią, np. kościołach ale także na cmentarzach.

Co ważne, nie musimy zakładać jedynie maseczki. Rozporządzenie ministra zdrowia mówi o zasłaniania ust i nosa. Możemy więc maseczkę zastąpić przyłbicą lub specjalnym kaskiem. Ale możemy użyć też mniej specjalistycznych środków, np. szalik, bandamę lub sportowy komin. Zasłaniać nie muszą się dzieci do lat 5 oraz osoby, które mogą mieć problemy z oddychaniem lub samodzielnym nałożeniem maseczki. Te jednak muszą posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Dystans społeczny i zgromadzenia

Wciąż możliwe jest organizowanie wydarzeń publicznych. Panują jednak ograniczenia, które w praktyce oznaczają, że będzie mogła w nich wziąć mniejsza ilość osób:

  • Wydarzenia kulturalne we wnętrzach – połowa miejsc może być zajęta
  • Targi i kongresy – 1 osoba na 4m2 lub do 150 osób
  • Imprezy sportowe – udostępnienie połowy miejsc siedzących
  • Restauracje – 1 osoba na 4m2
  • Baseny i Aquaparki – udostępnienie 75% obłożenia
  • Parki rozrywki – 1 osoba na 10m2
  • Siłownie – 1 osoba na 10m2

W niektórych miejscach może przebywać jedynie obsługa, a także klient i ewentualnie jego opiekun (jeżeli to konieczne. Do takich miejsc należą:

  • Salony tatuażu
  • Salony kosmetyczne
  • Salony fryzjerskie

Zamknięcie niektórych obiektów

Niestety, do niektórych miejsc w ogóle się nie dostaniemy. Należą do nich kluby taneczne, dyskoteki i inne, w których jest parkiet do tańczenia

Jak długo to potrwa?

Premier i minister zdrowia podali jedynie termin, od kiedy obowiązują obostrzenia – od 10.10.2020. Zatem na razie nie znamy daty zniesienia żółtej strefy. Zależy to od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja. Dopiero w momencie znacznego zmniejszenia się nowych zachorowań możemy liczyć na wyjście z żółtej strefy.