Pomysł na czerwcowy weekend? Święto Morza w Gdyni

Pomysł na czerwcowy weekend? Święto Morza w Gdyni

Pomysł na czerwcowy weekend? Święto Morza w Gdyni

Pomysł na czerwcowy weekend? Już w tę sobotę odbędzie się w Gdyni Święto Morza. Jest to wydarzenie, które nie jest tak naprawdę niczym nowym. Zainicjowano je jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej, ale niestety zniknęło ono wraz z wybuchem II Wojny Światowej. Przed kilkadziesiąt lat nikomu nie przyszło do głowy, aby je reaktywować aż do 2013 roku. Wtedy właśnie pojawił się pomysł, aby ponownie zorganizować święto Morza.

Co to jest Święto Morza?

Święto Morza to wydarzenie, które ma na celu przybliżyć mieszkańców do morza i jego atmosfery. Nie da się oczywiście zbliżyć do morza bez odpowiedniej muzyki. Dlatego jednym z głównych elementów tej uroczystości będzie koncert, na którym muzycy zagrają szanty. Drugą ważną atrakcją będzie specjalna parada, w której popłyną jachty i żaglowce. Zobaczymy tam takie sławy jak Dar Młodzieży i Zawisza Czarny. Ten drugi ma tutaj szczególne znaczenie, gdyż to na jego pokładzie odbędzie się koncert. Powodem jest 70. rocznica podniesienia jego bandery.

Co nas czeka podczas wydarzenia?

Już w krótce będziemy mogli obejrzeć niecodzienną paradę i usłyszeć, jak powinny brzmieć szanty. Szczególnie zachęca się osoby, które nad morzem nie bywają codziennie. Warto od czasu do czasu poczuć ten niepowtarzalny morski klimat. Jest to atmosfera, której nie poczujemy w żadnym innym regionie Polski. Aby uczcić nasze przywiązanie do morza, wybierzmy się na ten unikalny festiwal.

Innym wydarzeniem, które miało się odbyć w tym roku są „Cudawianki”, które niestety się nie odbędą. Powodem jest pandemia koronawirusa, co w zasadzie dziwi, gdyż liczba zakażeń jest już dzisiaj znikoma, a obostrzenia stopniowo odchodzą zapomnienie.

– W sobotę koncertem o godz. 17 w „Muszli” uroczyście otwieramy Święto Morza. Z kolei ostatnia niedziela czerwca to zwyczajowo Święto Marynarki Wojennej. Przede wszystkim odbędzie się odnowienie chrztu Błyskawicy. Przyjadą córki pani Cecylii Raczyńskiej, która była matką chrzestną okrętu, i o godz. 13 odbędzie się uroczystość na pokładzie Błyskawicy, która do tego czasu wróci z remontu – przekazuje pani Joanna Zielińska, która obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Miasta.