Alarm sanitarny w Pruszczu Gdańskim: skażenie wody w Rokitnicy, Radunicy i Roszkowie

Alarm sanitarny w Pruszczu Gdańskim: skażenie wody w Rokitnicy, Radunicy i Roszkowie

Mieszkańcy Rokitnicy, Radunicy i Roszkowa, miejscowości położonych na terenie gminy Pruszcz Gdański, otrzymali ostrzeżenie o niewłaściwej jakości wody z kranu. W systemie wodociągowym jednego z mieszkańców Rokitnicy wykryto obecność Escherichia coli, bakterii powodującej liczne zakażenia. Z tego powodu lokalne władze zakazały spożywania i używania wody do celów kulinarnych.

Informacja o skażeniu wody w tych miejscowościach pojawiła się na stronie urzędu gminy w Pruszczu Gdańskim. Analizy przeprowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pruszczu Gdańskim potwierdziły tymczasowy brak przydatności wody do spożycia dla mieszkańców wymienionych miejscowości.

W konsekwencji, mieszkańcy Rokitnicy, Radunicy i Roszkowa są zobligowani do zaprzestania korzystania z sieciowej wody do celów spożywczych oraz higienicznych. Oznacza to nie tylko rezygnację z picia takiej wody, ale również z jej wykorzystywania do przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw czy naczyń, a także do czynności związanych z higieną osobistą, takich jak mycie zębów. Zalecenia te obowiązują do czasu uzyskania pozytywnych wyników ponownego badania wody, które planowane jest na sobotę 16 grudnia.

W odpowiedzi na sytuację, gmina zorganizowała dystrybucję wody pitnej dla mieszkańców. Lista punktów dystrybucji dostępna jest na stronie urzędu gminy.