Opróżniono pojemniki z elektrośmieciami. Było ich aż 10 ton!

Opróżniono pojemniki z elektrośmieciami. Było ich aż 10 ton!

W Pruszczu Gdańskim opróżniono właśnie kontenery, do których mieszkańcy mogli wrzucać elektroodpady. Łącznie wydobyto z nich aż 10 ton różnego sprzętu elektronicznego. Pojemniki znalazły się na terenie miasta dzięki projektu „Elektryczne Śmieci”, który swym zasięgiem objął całą Polskę.

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci lub elektroodpady to nic innego jak stare urządzenia elektryczne i elektroniczne, które dziś już nie mają zastosowania. Nie należy ich wyrzucać razem z innymi śmieciami ze względu na ich wpływ na środowisko. Zamiast tego lepiej wrzucać je do specjalnego kontenera, którym później zajmują się ludzie znający się na rzeczy.

Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego wiedzą doskonale co należy robić z elektrośmieciami i gdzie je należy wrzucać. Dowodem tego jest ilość, jaką udało się zebrać, czyli aż 10 ton. Ta ilość naprawdę robi wrażenie, bo nikt nie spodziewał się, że mieszkańcom uda się zgromadzić aż tyle elektroodpadów.

Co znajdowało się w kontenerach?

Co dokładnie znajdowało się wewnątrz kontenerów? Po ich opróżnieniu okazało się, że były tam przeróżne sprzęty. Stare telefony komórkowe, laptopy, baterie czy żelazka. Należy pochwalić przykładną postawę mieszkańców, którzy je tam oddali.

Bardzo dużo osób wolałoby wyrzucić takie sprzęty razem z innymi odpadami. Ma to bardzo negatywne konsekwencje. Jeśli trafią one na wysypisko, to nie będą mogły się rozłożyć, a wręcz przeciwnie. Mogą zanieczyścić glebę różnymi metalami, z których są zrobione poszczególne części.

Odpadów takich nie można też mieszać z plastikiem i tworzywami sztucznymi. Nie podlegają one recyklingowi, więc ze starego laptopa nie zrobimy butelek na wodę. Choćby względu na zawartość takich substancji jak cyna czy kobalt.